Brezilya’da Metal İşçileri süresiz grev ilan etti

Brezilya’da çalışan metal işçileri, uluslarası firmaların toplu işten çıkarmalarına karşı süresiz grev kararı aldı. Son olarak Renault, 750 işçiyi tek seferde işten çıkarmıştı

21 Temmuz Salı günü Brezilya’daki yerel bir sendika, Renault’un Parana eyaletindeki São José dos Pinhais tesisindeki üçüncü vardiyayı askıya aldığı ve bunun sonucunda 750 işçiyi işten çıkardığını bildirdi.

Metal Gazete’nin haberine göre 17 Temuz Cuma günü Renault’ta çalışan metal işçileri, şirket tarafından sunulan “800 zorunlu işten çıkarma” teklifini içeren Gönüllü İşten Çıkarma Planı’nı reddetti. Kısa süre sonra, sendika ile müzakere etmek için şirkete 72 saatlik bir süre tanındı, fakat bu gerçekleşmedi. Sendika yapılan işten çıkarmaların görüşme olmadan gerçekleştiğini bildirdi.

Otomobil üreticisi Renault’un işçilere karşı aldığı tutumu değerlendiren sendika, 21 Temmuz Salı günü öğleden sonra SMC fabrika kapısında bir toplantı düzenledi ve grevi süresiz bir şekilde oylamaya karar verdi. Karar oybirliğiyle kabul edildi.

Sendika bununla beraber Renault şirketinin işten çıkarmaları geri çekene kadar seferberliği sürdüreceklerini belirtti.

SMC Sendikasının Başkanı Sergio Butka; “ Hükümetin istihdam yaratmak ve bunu sürdürmek için mali teşvikleri olmasına rağmen, bu şirketin işleyiş şeklini reddetmek istiyoruz. Ne yazık ki, bu tesisin şu andaki yönetimi böyle düşünmüyor”, dedi. Butka ayrıca, işçilerin daha uyumlu bir sermaye ilişkisi için savaşmaya devam edeceklerini hatırlattı.

Kaynak: Siyasihaber

İlginizi çekebilir