Brezilya’da cinsel yönelime dayalı cinsiyetçilik yapanlara üç yıl hapis ve para cezası verilebilecek.

Brezilya Anayasa Mahkemesi, homofobi ve transfobiyi suç papsamına aldı. Konu, daha önce Şubat ayında da gündeme geldi ancak prosedürler nedeniyle süreç tamamlanamadı. Bugün itibarıyla süreç tamamlandı.

Brezilya Yüksek Mahkemesi, beş oya karşı altı oyla cinsel yönelim ve toplumsal cinsiyet temelinde suçların mevcut ırkçılık yasası kapsamında cezalandırılmasına karar verdi. Yasaya göre, bundan sonra Brezilya’da cinsel yönelime dayalı cinsiyetçilik yapanlara üç yıl hapis ve para cezası verilebilecek.

Yüksek Mahkeme Başkan Yardımcısı Luiz Fux, verdiği oyun gerekçesinde “homofobik şiddetin yaygınlaştığını” söyledi. “Homofobik suçların fiziksel şiddet kadar endişe verici olduğu” yorumunda bulundu.

Aktivistlere göre yaklaşık 20 yıllık bir çabanın sonucunda çıkan karar, sürekli saldırılara uğrayan LGBT+ topluluğuna gerçek bir koruma sağlayacak.

Brezilya’da 2019’da en az 142 LGBT cinayeti işlendi

Brezilya’nın gay olduğu bilinen politikacılarından David Miranda, “Her gün tecavüze uğrayan ve öldürülen kimseye gözlerimizi yumamayız.” dedi. GBT organizasyonlarından Mothers for Diversity’nin başkanı Maju Giorgi şunları söyledi:

“Bir insan sadece varoluşu nedeniyle tehdit ediliyorsa, orada bir varoluş değil sadece direniş olabilir.”

Yakın zamanda yayınlanan bir çalışmaya göre, sadece 2019’da 141 Brezilyalı LGBT cinayette yaşamını kaybetti. Brezilya’nın önde gelen LGBT organizasyonu Gay Group of Bahia da Brezilya’da her 25 saatte bir LGBTİ’nin öldürüldüğünü açıkladı.

Başkan Bolsonaro homofobik söylemleriyle biliniyor

1 Ocak 2019’da başkan olarak seçilen Jair Bolsonaro, homofobik söylemleriyle tanınıyor. Bolsonaro, başkan olmadan önce evlilik eşitliğine ve eşcinsel çiftlere karşı olan duruşunu, kullandığı nefret diliyle oldukça net bir şekilde göstermişti. Bolsonaro basına verdiği demeçte, ülkesinin bir “eşcinsel turizmi cenneti olmasına izin vermeyeceğini” söylemişti.

Evlilik eşitliği Brezilya’da 2013’ten beri var ancak LGBT’ler Bolsonaro’nun söylemleri nedeniyle endişeli.

Kaynak: Bianet

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…