Dün gece Bolu’da bir grup HDP il binasına saldırdı. HDP Bolü il örgütü yaşananları Twitter sayfasından aktarırken, polisin saldırganlarla birlikte davrandığı belirtildi. Olaylar sırasında HDP binasında bulunanlar bir süre içeride mahsur kaldı.

Gece yarısı sularından itibaren HDP Bolu Twitter sayfasından şu mesajlar geçildi:

– HDP Bolu il binasına saldırı gerçekleştirilmektedir

– İktidar ve mevcut cumhurbaşkanı lehine slogan atarak polis eşliğinde bayraklarımızı yaktılar

– Renklerimize tahammülü olmayan gerici faşist grup sloganlara ve bayraklarımızı yakmaya devam ediyor!

– Polis faşist güruha müdahale etmek yerine arka sokaklarda saklanmalarını söylüyor

– Faşistler ve polisler kol kola parti binamızın etrafında 2. bir saldırıya hazırlanıyor

Beştaş’ın mesajı

Adana milletvekili Meral Danış Beştaş da saldırının meydana geldiği saatlerde Twitter’dan bir mesaj geçti. Saldırganların sayısının 1000’e ulaştığını belirten Beştaş’ın mesajı şöyle:

“Bolu’da HDP’nin bayrakları asıldıktan sonra polis eşliğinde AKP bayrağıyla yürüyenler, HDP bayrakları indirip yaktıktan sonra sayıları 1000’e ulaşmış. Şu anda aralarında il eş başkanımızın da olduğu 30 kişi il binasında bekliyor. Birinin tırnağına zarar gelirse sorumluları biliyoruz”

HDP Seçim Çalışmalarına 22 saldırı 136 gözaltı

HDP seçim kampanyasının başlamasından bu yana seçim çalışmalarına 22 saldırı düzenlendiğini, 136 partilinin gözaltına alındığını, 14’ünün tutuklandığını duyurdu.

Raporda HDP’nin seçim çalışmalarına başladığı 28 Nisan’dan 3 Haziran tarihine kadar 35 günlük dönem içerisinde kampanya yürüten parti yöneticisi ve görevlilerin çoğunlukta olduğu 136 kişinin gözaltına alındığı, 14 kişinin de tutuklandığı tespiti yapıldı.

Buna göre Ankara’da seçim büroları, halk buluşmaları ve seçim stantlarına 3 Haziran’a kadar 10 kez, İstanbul’da seçim büroları ve standlarına altı kez, İzmir’de seçim çalışmalarına iki kez, Antalya’da seçim çalışmalarına iki kez, Hatay’da ve Edirne’de birer kez saldırı düzenlendi.

Seçim çalışmalarına yapılan saldırıların yanısıra ilginç gerekçelerle yapılan engellemeler de rapora yansıdı. Örnek olarak HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli’nin 28 Nisan’da Siirt’i ziyaretinde oluşturulan konvoya katılan araçların tamamına ceza kesildi aktarıldı.

Temelli’nin pasaportuna el konulması ve yurt dışına çıkışının engellenmesi, HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılması talebiyle başlatılan imza kampanyası için Kadıköy’de kurulan standda partililerin halay çekmesinin polis tarafından yasaklanması da rapora girdi.

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…