Bolivya’da darbe: Morales istifa etti

Bolivya Genelkurmay Başkanı Williams Kaliman, Devlet Başkanı Evo Morales’in istifasını istedi. Morales, ‘ülkede barışın sağlanması için’ başkanlık görevini bıraktığını duyurdu.

Bolivya’da Eva Morales’in yüzde 47,8 ile kazandığı seçimlerin ardından başlayan gösteriler sürerken, Silahlı Kuvvetleri Genel Kurmay Başkanı Williams Kaliman, okuduğu bildiriyle Devlet Başkanı Evo Morales’in istifasını istedi.

Morales, ordunun istifasını istemesi üzerine ülkede barışın sağlanması için başkanlık görevini bıraktığını duyurdu. Kaliman, bildiride şu ifadelere yer verdi:

“Ülkede artan çatışmalar karşısında halkın güvenliğini sağlamak, hayat hakkını güvence altına almak adına şiddetin durulmasına müsaade etmesi, Bolivya’nın iyiliği ve istikrarın korunması için Devlet Başkanı Evo Morales’e istifa etmesini öneriyoruz. Halka ve gösteri düzenleyen kesimlere de kardeşler arasındaki anlaşmazlığın kan dökülmesine ve ailelerimizin üzülmesine neden olmaması için şiddet olaylarına son vermelerini talep ediyoruz.”

BOLİVYA’DA NE OLMUŞTU?

Bolivya’da 20 Ekim’de düzenlenen seçimleri Başkan Morales’in yüzde 47,8 ile kazandığı açıklandı. Muhalefet “hile” yapıldığı iddiasıyla tüm ülkede protesto gösterileri düzenlemesini istedi. Gelişmeleri darbe girişimi olarak niteleyen Morales de destekçilerine sokağa çıkma çağrısı yapmıştı. Ülke geneline yayılan ve 3 kişinin hayatını kaybettiği şiddet eylemlerinde, yaklaşık 400 kişi yaralanmıştı.
Morales, sabah saatlerinde yaptığı basın toplantısında, Amerikan Devletleri Örgütünün denetlediği ve süreçte bazı düzensizliklerin olduğunu belirttiği seçimlerin ve seçimleri düzenlemekten sorumlu Yüksek Seçim Mahkemesinin yenileneceğini duyurmuştu.
Seçimlerin yenilenmesi için günlerdir gösteriler düzenleme çağrısı yapan seçimlerin mağlubu Carlos Mesa ise bunu kabul etmemiş ve Morales’in katılmadığı seçimler yapılana kadar destekçilerine sokak gösterilerine devam etme çağrısında bulunmuştu.

Kaynak: DUVAR   (AA)

İlginizi çekebilir