Bölge’de 1 Eylül: Kayyıma öfke, müzakereye çağrı

1 Eylül Barış Günü nedeniyle birçok kentte yapılan eylemlerde kayyım atamalarına tepki ve barış için müzakere çağrısı vardı.

1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle birçok kentte eylem ve etkinlikler düzenlendi. Yapılan açıklamalarda, barış için müzakere çağrıları öne çıkarken, HDP’li üç büyükşehir belediyesine kayyım atanmasına tepki büyüktü.

Van’da miting yürüyüş kortejlerinin alana ulaşmasıyla başladı. Mitingde taşınan beyaz tülbentler ve kadınların beyaz kıyafetleri alanı beyaza bürüdü. Musa Anter Barış Parkı’ndaki miting için Aydın Perihan İş Merkezi önünde toplananan halk sloganlarla alana yürüdü. Aralarında belediye eş başkanlarının da olduğu çok sayıda kadın ise arbeneler, beyaz kıyafetler ve tülbentler ile alana geldi. ‘Savaşa karşı barış için sen de ayağa kalk’ pankartı taşıyan kadınların alana girmesi kitle tarafından alkışlarla karşılandı.

HDP ise ‘Savaşa, darbelere, baskılara karşı barışa ses ver’ pankartını pankartı ve ‘Baskılar bizi yıldıramaz’ sloganıyla alana girdi. İki farklı kontrol noktasında iki şer kez yapılan aramanın ardından alana giren kitle çalınan türküler eşliğinde halay çekti.

‘ÖZGÜRCE BİR ARADA YAŞAMAK İSTİYORUZ’

HDP’li milletvekilleri ve yerlerine kayyım atanan Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Bedia Özgökçe Ertan ile Mustafa Avcı halkı selamladı. Dha sonra bir konuşma yapan Özgökçe, “1 Eylül barış içinde yaşama bilincinin her daim zihinlerde canlı tutulması ve 1 Eylül’ün insanların özgürce, bir arada yaşamasının mümkün ve kaçınılmaz olduğunun sembolüdür, günüdür. HDP’yi var eden bilinç tam da 1 Eylül mesajıdır” dedi.

‘KAYYIM DARBESİ HALKIMIZA BÜYÜK BİR SAYGISIZLIK VE HAKARETTİR’

31 Mart seçimlerini hatırlatan Özgökçe şunları söyledi:

“Nasıl bir seçime girdiğimizi hepiniz hatırlıyorsunuz. Baskıyla, zulümle sandığa gittiğimizi biliyorsunuz. Daha ‘bismillah’ demeden 3 belediyemizi YSK eliyle, üç büyükşehir belediyemize ise Süleyman Soylu imzasıyla el konuldu. Bu açık bir darbedir. 19 Ağustos yeni bir siyasi darbedir. Halkımız bu darbeyi büyük bir saygısızlık ve hakaret olarak algılıyor ve bunu kabul etmiyor, evinde, meydanlarda, sokakta bu dayanışmayı büyütüyor. Halkın bu kararlılığıyla onlar asla meşru seçilmiş olamaz, olmayacaktır da. Amed’in meşru belediye eş başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Mardin’in Sayın Ahmet Türk ve Van’ın meşru belediye eş başkanları bizleriz.”

‘ATTIĞIMIZ HER ADIMI SUÇ SAYMIŞLAR’

“Halkımızın karşısında her daim başımız dik, anlımız açıktır. Belediyelerimize el koyanlar günlerdir belediye başkanlarımızı hedef göstererek kendilerine gerekçe oluşturmaya çalışıyorlar. Bizlerin görevden alınma gerekçesi arasında usulsüzlük yoktur, Kandil’e ya da başka bir yere para göndermek falan da yoktur. Bunlar iftira ve yalandan ibarettir. Milletvekili iken yaptığım konuşmalar, kürsüde yaptığım ve yapmadığım konuşmalar. Pervin Buldan’ı sessizce dinlediğim ve protesto etmediğim için hakkımda propagandadan soruşturma açmışlar. Konuştuğumuz her söze, attığımız her adıma gerekçeler oluşturmuşlar. Bu gerekçelere kimse inanmadı, inanmayacaktır.”

Özgökçe konuşmasını “Mutlaka kazanacağız” diyerek bitirdi.

Miting Demokratik Toplum Kongresi Eşbaşkanı Leyla Güven’in konuşmasıyla devam ediyor.

ŞIRNAK: BARIŞ İÇİN MÜZAKERE

Şırnak’ın Silopi ilçesinde 1 Eylül Barış Günü’ne ilişkin açıklama yapıldı. HDP İlçe Örgütü binası önünde yapılan açıklamaya, HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir, belediye eş başkanları, Barış Anneleri Meclisi üyeleri ile çok sayıda kişi katıldı. ‘Yaşasın 1 Eylül Dünya Barış Günü’ yazlı pankartın açıldığı açıklamaya kadınlar Botan bölgesine özgü barışı temsil eden beyaz yöresel kıyafetlerle katıldı.

‘Yaşasın barış’ sloganın atıldığı açıklamada konuşan HDP İl Eş Başkanı Zeki İrmez, savaş politikalarıyla milliyetçiliğin, ırkçılığın, nefretin körüklendiğini vurgulayan İrmez, barışa ve kucaklaşmaya her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduklarını dile getirdi. Belediyelere atanan kayyımlarla Kürt halkı başta olmak üzere tüm topluma göz dağı verilmek istendiğini belirten İrmez, barış için müzakere çağrısında bulundu.

HDP PM üyesi ve Barış Grubu üyesi Nurettin Turgut, barış çağrılarının savaşla karşı bulduğuna dikkat çekerek, onurlu bir barış için tüm Türkiye halklarının ve ezilenlerinin kenetlenmesi gerektiğini söyledi.

BATMAN’DA ‘BARIŞ’ TALEBİ YASAK

İnsan Hakları Derneği (İHD) Batman Şubesi, 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla dernek binası önünde basın açıklaması gerçekleştirmek istedi. KESK Batman Şubeler Platformu ile birlikte TMMOB İl Koordinasyon Kurulu üyelerinin de destek verdiği açıklama için dernekten dışarı çıkan grubun, açıklama yapması valilik kararı gerekçe gösterilerek engellendi. Polisler yapılan görüşmeden sonuç çıkmayınca insan hakları savunucuları açıklamayı İHD binasında yaptı. İHD Şube Başkanı Devran Yıldız, “Bu yasak 3 yıldır Batman’da valiliğin keyfi tutumu ile devam ediyor. Bu hukuksuz uygulamayı buradan kabul etmediğimizi ilan ediyor ve gerekli yasal yollara başvuracağımızı belirtmek istiyoruz” dedi. Yıldız’ın ardından İHD Genel Merkezi’nin yayınladığı metin okundu.

BİNGÖL: DEMOKRASİ GÜÇLERİ DİRENECEK

HDP Bingöl İl Örgütü, Saat Kulesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya, HDP Bingöl İl Eş Başkanı Veysel Kaya, parti yöneticileri ve yurttaşlar katıldı. Açıklama yapan Bingöl Belediyesi Meclis Üyesi Evindar Solmaz, yaşadıkları coğrafyada barışı savunmanın her zamankinden daha elzem ve hayati olduğunu belirterek, “Coğrafyamızda 40 yılı aşkın bir süredir çatışmalı bir ortam yaşanmaktadır. Ortadoğu’da yaşanan sorunun çözülmesi Kürt sorununun çözümünden geçer” dedi. 3 büyükşehir belediyesine kayyum atanmasının kabul edilemez olduğunu söyleyen Solmaz, “Hukuku hiçe sayan Saray aklına karşı tüm demokrasi güçleri direnerek, demokratik aklı esas alacaktır” dedi.

HAKKARİ: TÜRKİYE’NİN EN ACİL SORUNU BARIŞ

İnsan Hakları Derneği (İHD) Hakkari Şubesi de bir basın açıklaması yaptı. Dernek binasındaki açıklamada konuşan İHD MYK Üyesi Sait Çağlayan, barışın egemen olduğu günlerin yakın olduğunu söyledi. Ülkedeki en büyük sorunun Kürt sorunu olduğunu vurgulayan Çağlayan, “O nedenledir ki İHD Türkiye’nin temel sorununun insan hakları ve demokrasi sorunu olduğunun altını çizmiş ve bu temel sorununun en önemli halkasının da Kürt sorunu olduğu tespitinde bulunmuştur. Türkiye’nin acil barış sorunu vardır” dedi.

AĞRI: KARDEŞÇE YAŞAMANIN YOLU ONURLU BARIŞ

Ağrı’da HDP’li milletvekilleri Abdullah Koç ve Dilan Dirayet Taşdemir’in ile parti yöneticileri Tahir Elçi Meydanı’nda karanfil dağıttı. Halkın Barış Günü’nü kutlayan Abdullah Koç, Van, Mardin ve Diyarbakır belediyelerine kayyım atanmasının hukuka aykırı olduğunu belirterek, iktidarın bu tutumdan vazgeçmesi gerektiğini söyledi. Koç, “Halkın iradesini yok saymakta ve demokrasiye ilişkin olan darbeleri sürekli devam ettirmekteler. Biz halklar olarak bu topraklarda huzurlu, mutlu ve kardeşçe yaşamanın yolunu onurlu bir barışta geçtiğine inanıyoruz. Ağrı’dan barış talebimizi haykırıyoruz” dedi.

Bitlis’in Tatvan ilçesinde de HDP’liler, parti binasında bir araya geldi. Partililer, daha sonra 1 Eylül Barış Günü vesilesiyle ilçe merkezinde yurttaşlara ve esnaflara karanfil dağıttı.

Kaynak: MA

İlginizi çekebilir