Boğaziçili akademisyenler rektör adaylık sisteminde uzlaştı

Boğaziçili Akademisyenler, rektör adaylık sistemi üzerinde uzlaştıklarını duyurdu. Akademisyenler arasında destek oylaması yapılacak ve üçte birden fazla karşı oy alan adaylar desteklenmeyecek. Dışarıdan adaylar oylamaya dahil edilmeyecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne 2 Ocak’ta atadığı Melih Bulu’yu, 15 Temmuz’da görevden aldı. Bunun ardından YÖK yeni atama için rektör adaylık başvuru sürecini başlattı.

Halihazırda geçerli olan rektör atama sistemine göre, üniversitenin içinden ve dışından profesörlerin YÖK’e adaylık başvuruları, 2 Ağustos 2021 tarihinde tamamlanacak ve Cumhurbaşkanı, yine adaylardan “uygun gördüğü” bir profesörü Boğaziçi Üniversitesi rektörü olarak atayacak.

Destek oylaması sistemi

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, bugün (26 Temmuz) rektör adayı belirleme süreci hakkında bir açıklama yaparak üzerinde uzlaştıkları sistemi kamuoyu ile paylaştılar:

*Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri olarak, Yükseköğretim Kanunu’nun ve rektör belirleme yönteminin değişeceği zamana kadar, üniversitemizde Melih Bulu yönetimi sürecinde oluşan ve şu andaki rektör vekili Naci İnci döneminde de devam eden zarar ve hasarların durdurulup tamirine girişilmesine imkân verecek bir adaylık sistemi üzerinde uzlaştık.

*Toplantılarımız ve haberleşme gruplarında gerçekleşen tartışmaların ardından geliştirdiğimiz sistem, YÖK’e başvuruda bulunacak birden fazla adayın önünü açacak bir sistem özelliği taşıyor.

*Bu sisteme göre; adaylıklarını Boğaziçi kamuoyuna ilan eden adaylar için bir destek oylaması yapılacak, akademisyenlerin katılacağı oylamada üçte birden fazla karşı oy alacak (yani nitelikli çoğunluğu oluşturan üçte iki destek oyunu alamayacak olan) adaylar desteklenmeyecek ve diğer tüm adaylar Boğaziçi Üniversitesi adayları olarak desteklenecektir.

Tam zamanlı olmayanlar oylamaya dahil edilmeyecek

Adaylığını Boğaziçi Üniversitesi kamuoyuna ilan etmeyen ve halen üniversitede tam zamanlı olarak görev almayan adayların oylamaya dahil edilmeyeceğini belirten akademisyenler, “Kurumumuza verilen ve pek çoğu hakkında davalar açtığımız hasarları onarabilecek adımları atacak ve üniversitemizin ilkeleriyle uyumlu hareket edecek rektör adaylarının, geçen son yedi ayı üniversite içerisinden takip etmiş, çözüm için çaba harcayan adaylar arasından çıkabileceğine inanıyoruz” dedi.

Desteklenen adaylar 2 Ağustos’tan önce duyurulacak

Oylamanın elektronik ve güvenli yollarla yapılacağını belirten Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, desteklenen adayları, 2 Ağustos’tan önce kamuoyuna ilan edileceklerini ifade ettiler.

Önerdikleri sistem ile yükseköğretimin gelişmesine katkıda bulunmayı hedeflediklerini belirten akademisyenler açıklamada şu görüşlere yer verdiler:

“Üniversiteye dönük her çözüm ve gelişmenin bundan sonra tüm üniversite bileşenlerini ve daha geniş kamudan kaynaklanan paydaşları kapsamak zorunda olduğuna inanıyoruz. Bu amaç ve prensip doğrultusunda, Boğaziçi Üniversitesi Senatosu’nun görevlendirdiği ‘Üniversitelerde Yönetim Yapılanması Çalışma Komisyonu’ adlı komisyonumuz, yakın zamanda geniş kapsamlı bir rapor yayımladı ve kamuoyu ile paylaştı. Raporumuzda demokratik ve şeffaf bir rektör belirleme sürecinin nasıl olması gerektiğine dair önerilerimiz örnekler ile aktarılmaktadır.

“Üniversite toplumun, devletin, kamunundur. En önemli müştereklerimizdendir. Sorunları ortada olan şu andaki sistemi hep birlikte geride bırakabileceğimize inanıyor; Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri olarak tüm üniversite bileşenlerini ve toplumu bu yönde çaba harcamaya, üniversiteye sahip çıkmaya çağırıyoruz.”

Kaynak: Bianet

İlginizi çekebilir