Boğaziçili Akademisyenler: #CanCandanBoğaziçidir

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, Can Candan’ın üniversiteye girişinin atanmış rektör İnci’nin talimatıyla engellenmesini protesto etmek için #CanCandanBoğaziçidir etiketiyle sosyal medya kampanyası başlattı.

Boğaziçi Üniversitesi’nin atanmış rektörü Naci İnci, 16 Temmuz’da görevden aldığı öğretim görevlisi Can Candan’ın, bugün (11 Ekim) 14 yıldır ders verdiği Boğaziçi Üniversitesi’ne girişini de verdiği talimatla engelledi.

Güz dönemi derslerine öğrencilerini mağdur etmemek için devam edeceğini ve ilk dersini bugün Güney Meydan’da vereceğini duyuran Candan, sabah dersi için kampüse geldiğinde güvenlik görevlileri tarafından içeri alınmadı.

Can Candan’ın kampüse alınmadığını öğrenen ve haftanın her iş günü tuttukları nöbet için Güney Meydan’da bulunan akademisyenler, meslektaşlarına destek olmak için Kale Kapı’ya yürüdü ve bugün diğer günlerden farklı olarak nöbetlerini, hem meydanda hem de Candan’ın okula girmesinin engellendiği Kale Kapı’da gerçekleştirdi.

Yoğun ve orantısız polis varlığına rağmen, saat 18:00’a kadar Can Candan’ın okula girişinin engellenmesi kararının geri alınması için Kale Kapı’da nöbet tutmaya devam eden Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, akşam saatlerinde de bir sosyal medya kampanyası başlattı.

Sosyal medya hesaplarından #CanCandanBoğaziçidir, #KabulEtmiyoruzVazgeçmiyoruz etiketleri ile paylaşımlarda bulunan akademisyenlerin tweet’lerinden bazıları şöyle:

Kaynak: Bianet

İlginizi çekebilir