BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ MÜDAHİL MEZUNLAR: “Naci İnci Boğaziçi’ni tehdit içeren bir alana dönüştürdü”

Boğaziçi Üniversitesi Müdahil Mezunlar, yaptıkları açıklamada Naci İnci’nin üniversiteye zarar vermeyi sürdürdüğü belirtip “Kamusal alanları şahsi erke terk edemeyiz” dedi ve tüm bileşenlerin yanında olmayı sürdüreceklerini açıkladı

Boğaziçi Üniversitesi Müdahil Mezunlar grubu, “Öğrencilerin ve akademisyenlerin hedef alınmasını kabul etmiyoruz” başlıklı bir açıklama yayımladı.

Melih Bulu‘nun üniversiteye 2 Ocak’ta rektör olarak atanmasından bu yana “demokratik üniversite ısrarından vazgeçmediklerini” belirten Müdahil Mezunlar, açıklamada, rektör adayıyken akademisyenlerin güven oylamasından yüzde 95 ret oyu alan ve 20 Ağustos’ta rektör olarak atanan Naci İnci‘nin “baskıcı uygulamaları karşısında da mücadele ettiklerini” belirtti.

Berke Gök, Perit Özer, Can Candan…

Açıklamada, 6 Ekim’de tutuklanan öğrenciler Caner Perit Özer ve Enis Berke Gök‘ün doğrudan Naci İnci’nin şikayetiyle gözaltına alındığı hatırlatıldı ve şöyle denildi:

İyi bir yönetimin, öğrencileri dinleyerek ve görüşlerine değer vererek üniversite içinde çözmeye çalışacağı bir ihtilaf, kayyım yönetimin gayrımeşru bir şekilde işgal ettiği koltuğu öğrencilerin eğitim haklarını ve özgürlüklerini ellerinden almak için kullanması sonucunda hiç istenmeyen bir şekilde sonuçlandı. Boğaziçi Üniversitesi’ndeki üçüncü kayyım, özgür ifade ve sorgulama alanı olan üniversiteyi, öğrenciler ve akademisyenler açısından tehdit içeren bir alana dönüştürdü.

“Kayyımlar zarar vermeyi sürdürüyor”

Müdail Mezunlar, İnci’nin görevden aldığı Boğaziçi akademisyeni ve belgesel sinemacı Can Candan‘ın da önceki gün (11 Ekim) kampüse Rektörlük talimatıyla alınmadığını hatırlatıp “Kayyımlar, üniversiteyi üniversite yapan özgür, eleştirel ortama tahammülsüzlük gösterirken, baskıcı, güvenlikçi ve tehditkâr müdahalelerde bulunmaktan imtina etmeyerek üniversitemize büyük zararlar vermeyi sürdürüyor” dedi.

Tutuklu öğrencilerin, okuldan uzaklaştırılan akademisyenlerin, personelin ve direnen tüm bileşenlerin yanında olduklarını belirten Müdahil Mezunlar, ayrıca “Bir kayyımın hükmettiği alan, demokratik üniversite alanı olamaz. Kamusal alanları şahsi erke terk edemeyiz. Bu gayrimeşru rejimi kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz! Mücadele umuttur!” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Bianet

*Fotoğraf: Ali Aktaş

İlginizi çekebilir