Birleşmiş Milletler’in, Myanmar raporunu Yemen savaşı takip etti. Raporda, son bir ay içinde iki kez çocukları hedef alan Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon ve Yemen hükümet güçleri suçlandı

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi, Yemen’deki insan hakları ihlalleriyle ilgili bir rapor açıkladı. Raporda Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava saldırılarının doğrudan sivil kayıplara yol açtığı vurgulandı. Suudi Arabistan öncülüğündeki hava operasyonlarında okulların, pazar yerlerinin ve hastanelerin hedef alındığı, bu saldırılarda bugüne kadar binlerce sivilin öldürüldüğü de raporda yer alan bilgiler arasında. BM yetkilileri, koalisyon güçlerinin uyguladığı hava ve deniz ablukasının da ülkeye insani yardım girişini engellediği için savaş suçu sayılabileceğine işaret ediyor. Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Yemen hükümetinden bazı kişilerin uluslararası suçlardan yargılanması gerektiğini bildirdi. Hazırlanan raporun Eylül ayı içinde Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’ne sunulması bekleniyor.

Husiler de incelemede

Raporda Yemen’de Şii militanların da olası bir savaş suçu işlemiş olabileceği belirtildi. Raporda ayrıca uluslararası topluma, Yemen’deki taraflara silah temininden kaçınması çağrısı da yapıldı. Birleşmiş Milletler verilerine göre, Yemen’de Mart 2015’ten bu yana yaşanan iç savaşta 6 bini aşkın sivil hayatını kaybetti. Ancak gerçek sayının çok daha yüksek olabileceği de belirtiliyor.

Riyad suçlamayı ret etti

Önceki gün Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon tarafından yapılan bir açıklamada BM’nin Yemen krizine yaklaşımı eleştirilmiş ve Husilerin kontrolündeki bir bölgeye düzenlenen iki hava operasyonunda onlarca çocuğun öldürüldüğü iddiaları yalanlanmıştı. Koalisyon sözcüsü Turki el Malki, ‘BM’nin elde ettiği bilgiler isyancıların uydurmalarından ibaret’ demişti. Ağustos başındaki saldırıda çocuk ölümlerine ilişkin olarak da Türki el Maliki, Husileri çocukları kullanmakla suçlamıştı.

Libya’da 130 kişi öldü

Öte yandan BM, Libya’da 2018 yılının başından bu yana meydana gelen çatışmalarda 130’dan fazla sivilin hayatını kaybettiğini açıkladı.

BM-AB toplanacak

Birleşmiş Milletler’in (BM) Arakanlı Müslümanlarla ilgili olarak hazırladığı ‘soykırım raporu’ uluslararası camiayı harekete geçirdi. Myanmar Ordusu’nun ‘soykırım niyetiyle’ Arakanlı Müslümanlara yönelik toplu tecavüz ve katliam gerçekleştirdiğini ortaya koyan rapor üzerine Avrupa Birliği (AB) yetkilileri de bu hafta bir araya gelerek raporu tartışacaklarını duyurdu. BM Güvenlik Konseyi de acil toplanma kararı aldı. Raporla ilgili bir açıklama yapan Avrupa Komisyonu sözcüsü Mina Andreeva, “Sorumlulardan bu sistematik insan hakları ihlallerinin hesabı sorulmalı” dedi. Avrupa Birliği, Myanmar’a yönelik bir takım yaptırımlar uyguluyor ancak buna askeri yöneticiler dahil edilmemişti.

Kaynak: Yeni Yaşam

http://ozgurdenizli.com/myanmarda-soykirim-yapildi/

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…