BM Kadın Birimi Raporu: “5 Kadından Birine, Partneri Şiddet Uyguladı”

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nin hazırladığı “Değişen Dünyada Aile” başlıklı raporda, kadına yönelik şiddetin “her alanda ve ciddi seviyede” olduğu vurgulandı.

Birleşmiş Milletler (BM) Kadın Birimi tarafından yıllık olarak hazırlanan ve bu seneki başlığı “Değişen Dünyada Aile” olan Dünya Kadın İlerleme raporu yayımladı. Raporda, “toplumun çekirdeği” olarak kabul edilen “aile” mercek altına alınıyor.

Rapordaki bulgulara göre, her üç kadından biri, yakın bir aile ferdi ya da eşleri tarafından fiziksel ya da cinsel istismara uğruyor.

bianet erkek şiddeti çetelesine göre 2018’de erkekler 147 kadını evde öldürdü. Yine erkek şiddeti Mayıs 2019 çetelesine göre, 15 kadını evde öldürdü.

“Aile yasalarındaki değişim yavaş”

BM Kadın Birimi Genel Direktörü Phumzile Mlambo-Ngcuka şöyle dedi:

“Hukukta kadınlara yönelik negatif ayrımcılığın azalması konusunda büyük ilerlemeler görüyoruz ancak beklendiği üzere aile yasalarındaki değişim oldukça yavaş.”

“Aile içi şiddetin şaşırtıcı derecede yaygınlaştığını gösteren istatistikler, kadınlar için en tehlikeli yerlerden birinin evleri olduğunu gösteriyor.”

“137 kadın aile fertlerince öldürüldü”

Raporda, 2017’de işlenen kadın cinayetlerinden yüzde 60’a yakınında katilin aile üyelerinden biri olduğu ifade ediliyor. Rapora göre, her gün 137 kadın aile fertlerinden biri tarafından öldürülüyor.

bianet 2017 Erkek şiddeti çetelesi: En az 58 kadın evde öldürüldü

bianet‘in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre, erkekler 2017’de en az 290 kadın, 22 çocuk ve olay sırasında kadınların yanında olan/cinayeti engellemeye çalışan 34 erkeği öldürdü; 101 kadına tecavüz etti; 247 kadını taciz etti; 376 kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu; 417 kadını yaraladı. bianet 2017 erkek şiddeti çetelesine göre, Türkiye’de en az 158 kadın aile üyelerince öldürüldü. Failler kadınların yüzde 20’sini (58 kadını) evde öldürdü.

Her 10 ülkeden sadece 4’ü evlilik içi tecavüzü suç sayıyor

15-49 yaş arasındaki 5 kadından birinin, eskiden veya şu anda birlikte olduğu partneri tarafından fiziksel şiddet veya cinsel istismara uğradığını ortaya koyan rapora göre kadına yönelik şiddet “her alanda ve ciddi seviyede”.

Rapora göre; her 10 ülkeden sadece dördü evlilik içi tecavüzü suç olarak tanımlıyor. Pek çok ülkede de fail, cinsel saldırıda bulunduğu kadınla evlenerek soruşturmadan kurtulabiliyor.

Tunus, Ürdün ve Lübnan’da benzer yasaların yürürlükten kaldırılmasının ardından Irak’tan Malezya’ya kadar pek çok ülkede kadınlar, “tecavüzcünle evlen” hukukunun sona ermesi için mücadele ediyor.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Nepal, İngiltere ve Güney Afrika’nın da aralarında bulunduğu 50’den fazla ülkede kadına, eşinin tecavüz etmesi suç. Asya ülkelerinde de yasal düzenlemelerin yapılması için kampanyalar yürütülüyor.

Birçok ülkede evlilik içi tecavüz suç sayılmadığı için buna ilişkin veriler toplanmıyor saldırıya uğrayan kadınlar yoğun baskı altına alınıyor. Yine bazı vakalar dile getiriliyor.

“Değişim sadece kadınlar için değil”

BM Merkezi’nde raporun açıklandığı toplantıya katılan Mısırlı kadın hakları aktivisti Marwa Sharafeldin, “Evlilik içi tecavüz, Müslüman ülkelerde aile hukuku açısından çok hassas bir konu” diyor.

Asya, Afrika ve Orta Doğu’da faaliyet gösteren Küresel İslam Aile Hukuku Projesi üyesi Sharafeldin, “Cinsel birleşme, nikahla gelen bir hak olarak görülüyor” diyor:

“Aile Hukuku’nda kadınlara kimle ve ne zaman evleneceklerini seçme, boşanma, kadınların aile kaynaklarına ulaşma hakları sağlandığı gibi bu konuda da kadınları korumak için bir politika reformu yapılması gerekiyor.”

Sharafeldin, “Kadınlar, erkekler ve çocuklar bu asılsız yasalardan dolayı acı çekiyor ve toplumlar geride kalıyor. Bu değişim sadece kadınlar için değil.”

Kaynak: BİANET

İlginizi çekebilir