BM Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komitesi, COVID-19’un Afrika ve Asya’nın bazı bölgelerinde ciddi bir sağlık sorunu olmaya devam ettiğini açıkladı.

Fotoğraf, BM internet sitesinden

Birleşmiş Milletler (BM) Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komitesi (CERD), başta Almanya, İsviçre, İngiltere ve ABD olmak üzere gelişmiş ülkelere, “insan haklarına saygı gösterilmesi” için COVID-19 aşısının fikri mülkiyet haklarından vazgeçmeye çağırdı.

BM’den yapılan açıklamaya göre, CERD’in erken uyarı ve acil eylem prosedürleri kapsamında kabul ettiği karar kapsamında, gelişmiş ülkelerin, “COVID-19 aşısı üzerindeki fikri mülkiyet haklarından feragat etmeyi ısrarla reddettiği” vurgulandı.

CERD uzmanları, ülkeleri, insan haklarıyla ilgili kaygıları öncelik edinmeye ve olası bir sağlık krizinde fikri mülkiyet haklarını askıya almasını taahhüt eden Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) mekanizmasına dahil olmaya davet etti.

Afrika ve Asya’da “ciddi bir sağlık sorunu”

Kararda, COVID-19’un Afrika ve Asya’nın bazı bölgelerinde ciddi bir sağlık sorunu olmaya devam etmesinden duyulan endişe aktarıldı.

Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 32’sinin en az bir doz aşı alabildiği bilgisi verilen kararda, Gabon, Papua Yeni Gine, Burundi ve Madagaskar gibi ülkelerde bu oranın yüzde 1’i bulduğu belirtildi:

“Bu durum, küresel kuzeydeki birkaç ülkenin, elinde bulunan aşı, tedavi ve ilgili teknoloji patentlerinin fikri mülkiyet haklarını erişime açmasıyla önemli ölçüde azaltılabilir.”

Kaynak: Bianet

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…