Türkiye’nin Kuzey Suriye’deki QSD mevzilerine yönelik top atışları sürerken tepkiler de büyüyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Kuzey Suriye’de Kobani ve Tel Abyad’a yönelik topçu atışları sürerken, Demokratik Toplum Hareketi (Tevgera Civaka Demokratîk-TEV-DEM) Diplomatik İlişkiler Sorumlusu Aldar Xelîl, “Türkiye’nin bu saldırıları ilk değildir. Bu yüzden uluslararası koalisyonun, ilgili ülkelerin, BM ve AB’nin Türk devletinin saldırılarına karşı net bir tutum sergilemesi gerekmektedir” diye konuştu.

ANHA’dan Alan Roj’a konuşan Aldar Xelîl, “Herkes bilmeli ki halkımızın IŞİD’e karşı zaferi, öyle kolay bir şekilde hiçbir çevrenin hizmetine girmeyecektir. Uluslararası koalisyonla olan ilişkimizi yararlı bir ilişki olarak görüyoruz. Bu ilişkiye karşı olumsuz şeyler yapılıyor ve bu durum kimsenin çıkarına değil. Ortaklığımızın devam edeceğini umuyoruz. Çünkü bu IŞİD başta olmak üzere terörü bitirme konusunda önemli bir ortaklıktır” dedi.

“IŞİD’E YENİDEN FIRSAT YARATILIYOR”

Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Foza Yûsif, Facebook hesabından yaptığı paylaşımda, Türk devletinin Kuzey ve Doğu Suriye’de Demokratik Suriye Güçleri’ne karşı saldırılarının IŞİD’in Suriye’deki ömrünü uzatmaya hizmet ettiğini belirtti.

Saldırıların Fırat’ın doğusundaki son bölgede IŞİD’i bitirme savaşında QSD’nin dikkatini dağıtma anlamı taşıdığını belirten Foza Yûsif, “Bu nedenle de Erdoğan, QSD karşıtlığı yaptığı kadar Uluslararası Koalisyon’a ve Pentegon’un DAİŞ’i bitirme planına da karşı” dedi.

Uluslararası Koalisyon’a saldırılara karşı net tutum göstermeleri çağrısı yapan Yûsif, aksi takdirde durumun zorlaşacağı ve IŞİD’e yeniden canlanmak için fırsat yaratabileceği uyarısında bulundu.

HDP: TÜRKİYE’NİN BARIŞI KOBANİ’DEN GEÇİYOR

Öte yandan, Batman’da konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Kobani’ye yönelik topçu atışları dolayısıyla hükümeti bütün bölgeyi savaşa sürükleme sevdasından vazgeçmemekle suçladı. “Türkiye’nin barışı Kobani’den geçiyor” diyen Temelli, ‘yerel seçimlerin bu savaş seçeneğine son verme günü olacağını” söyledi.

Temelli şu ifadeleri kullandı: “Fırat’ın doğusunda, Rojava’da Türkmeni, Arabı, Êzidîsiyle halklar bir arada yaşıyorlar. Burada Kürtlerin ortaya koyduğu demokratik çözüm ile halkların bir arada yaşamasını hayata geçiriyor. Afrin’de barış hafızasının olduğu yerde ÖSO çeteleri cirit atıyor. Halkların demokratik yaşamı kalmadı. Aynı şeyi Rojava’ya yapmaya çalışıyorlar. Halk demokrasisi içinde, adı demokrasi olup, demokrasi ile alakası olmayan bir rejim istemiyor. Burayı düşmanlaştırıyor, hedef haline getirerek, Suriye’deki çözümsüzlük üzerinden Türkiye’de iktidarını sürdürmeye çalışıyor. Meşru olmayan anlayışa bütün bölgeyi savaşa sürükleme sevdasından vazgeçmiyor.”

YEŞİLLER PARTİSİ’NDEN 2017 HATIRLATMASI

Bu arada, Kürdistan Yeşiller Partisi Meclisi de top atışlarına tepki göstererek “QSD güçleri IŞİD başta olmak üzere terörist gruplara karşı ilerleyişi sürdürdüğü gibi Türk devleti de QSD’nin üslerine saldırmaktadır. QSD, 2017’de IŞİD’in kendi başkenti olarak iddia ettiği Rakka’ya yönelik hamlesinde Türk ordusu yine saldırılarda bulunmuştu” açıklamasında bulundu.

 

Kaynak :Artıgerçek

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…