Maden ocağında yaşamını yitiren çocukları için adalet arayışını sürdürürken polis saldırısına maruz kalan Somalı annelerden Fatma Malkoç, ‘Evlatlarımıza adalet borçları var. Soma ‘fıtrat’ değil bir katliamdı’ dedi

Ankara’da, Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) önünde seslerini duyurmak isterken polis müdahalesine maruz kalan Somalı madenci aileleri, yine de adalet mücadelesinden vazgeçmedi. Maden faciasında yaşamını yitiren Bilal Malkoç’un annesi Fatma Malkoç, “Evladımızın hakkını arıyoruz. Bize bütün dünyayı verseler ne olacak gencecik evlatlarımız gittikten sonra. Adaletin yerini bulmasını için yola çıktık” dedi. Türkiye’de adaletin sadece zenginler için işlediğini ifade eden Malkoç, “Fakiriz diye adaletten yoksun bırakmak istiyorlar. Para ve mevkiye sahip olmadığımız için adaleti bulamıyoruz. Bir çocuk baklava çalıyor diye 20 yıl ceza veriyorlar. Biz 301 evladımızı verdik 15 yıl verdiler. Bu mu adalet? Gariban devamlı ayakaltında eziliyor” diye konuştu.

Kader değildi

Faciada 301 madencinin yaşamını yitirdiğinin açıklandığını, ancak yaşamını yitirenlerin sayısının daha fazla olduğunu düşündüklerini kaydeden Malkoç, birçok ailenin korkutularak geri adım attığını söyledi. Soma faciasından bu yana Somalı ailelere destek veren ve yanlarında olan Güldalı Yetim de, maden faciasının ihmaller sonucu olduğunun altını çizdi. 4 yıldır Somalı ailelerle birlikte adalet arayışında olduklarını söyleyen Yetim, “Sürekli bunun ‘kader’ olduğunu söylediler. Ama ‘kader’ değil ihmal sonucu yaşandı. Maden ocaklarında herhangi bir denetim olmadı. Denetime gelenlerin adı vardı ancak kendileri yoktu. Dosyaya bakan hâkim ilk duruşmada en az cezayı verdi ve bu cezada para cezası oldu. Bunları duyduktan sonra bizler bu hâkimin iyi bir ceza vermeyeceğini anladık. Kimse unutmasın ki bir gün adalet hepimize lazım olacak” diye konuştu.

Kaynak: Yeni Yaşam Gazetesi

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…