‘Biz de burada varız artık’: Kürtçe çizgi dergisi ‘Zrîng’ geliyor

Kendi kurgu, anlatım ve görsel biçimini yaratan Kürtçe çizgi dergisi ‘Zrîng’, okuyucularla buluşmaya hazırlanıyor. Derginin editörü Doğan Güzel, amaçlarının dile karşı duyulan korkuyu kırmak olduğunu belirterek, ekliyor: ‘Biz de burada varız artık.’

Aylık olarak yayımlanacak olan Kürtçe çizgi dergisi “Zrîng” yayın hayatına başlıyor.

Kendi kurgu, anlatım ve görsel biçimini yaratarak çizgi ile hikayelerini anlatacak dergi, 32 sayfadan oluşacak.

İlk sayısı Ekim ayında çıkacak dergi, Kürtçe yayın alanında aynı zamanda bir ilk olacak.

Çeşitli karikatürlerin de yer alacağı derginin editörü Doğan Güzel, “Biz Kürtçe bir dergi çıkarıyoruz. Hem de Kurmancî ve Kirmanckî” dedi.

“Bir sürü insanının çizgi ve mizah okuyucusu olmasa bile sırf Kürtçe sevgisinden dolayı bize destek olacağını düşünüyoruz. Onlar bize böyle bir pozitif ayrımcılık yapacaklar ve biz de bu iyiliği karşılıksız bırakmayacağız. Eldekilere bakıyorum da hiç de kötü olmayan bir dergi olacak galiba.”

Amaç dile karşı duyulan korkuyu kırmak

Mezopotamya Ajansı’ndan Lezgin Akdeniz’e konuşan Güzel, derginin Kürtçe diline katkıdan ziyade, dile karşı duyulan korkunun kırılmasında etki etmesini umduklarını vurguladı.

“Kürtlerin Kürtçeye karşı duyduğu korkudan bahsediyorum. Zamanında heyecanla çıkan yayınları alıp üçüncü sayfada hevesi kırılan, gözü korkan okuyucudan. O arkadaşların işini kolaylaştırmak lazım. Kürtçeyi, sadece diline sevdalıların inatla olmaya, durmaya çalıştığı bir alan olmaktan çıkarmak lazım. Kahvede oturan bir Kürdün karıştırıp oyalanacağı bir dil ve dergiden bahsediyoruz.”

“Şöyle bir 5 binlik satışla ayakta kalabilecek bir plan yapmışsanız, bu rakamı da kendi Kürt dağıtım ağıyla yapmayı becerebiliyorsanız hayatta kalabiliyorsunuz. Bu da şu an imkansız gibi gözükmüyor.”

Uzun yıllardır Kürtçe dergicilik çalışmalarına ara verdiklerini anlatan Güzel, bu sefer yeni çizerler çıkarabilecek koşulları oluşturabilmeyi umduklarını belirtti ve ekledi: “Biz de burada varız artık.”

Kaynak: KARINCA

İlginizi çekebilir