Biyolojik çeşitlilik kayıt altına alınıp fişlenirken, 60’a yakın ilde bu işlemi bitirdiler. Biyoçeşitliliği kapitalist pazar ürünü olarak gören bakanlık, bilgileri uluslararası patent şirketleriyle paylaşarak pazarlayacak

Tabiatı ve Biyoçeşit Koruma adı verilen yasa tasarısının, tüm koruma alanları üstündeki koruma statülerinin kaldırılması ile biyoçeşitliliğin ticarileştirme adımları atılmış ve Meclis’e taşınan yasa yoğun tepkiler sonucuMeclis gündemine girememişti. Ancak yasa tasarısının içeriği farklı bir uygulama ile başlatılmış durumda. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan ve Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sürdürülen ‘biyolojik çeşitliliğin kayıt altına alınarak bu bilgilere erişimin düzenlenmesi’ amacıyla olduğu belirtilen bir çalışma 2 yıldır aralıksız sürüyor. Bu bağlamda en son adım Gümüşhane’de atıldı. “Gümüşhane İli Biyolojik Çeşitliliğe Dayalı Ulusal Geleneksel Bilginin Kayıt Altına Alınması Pilot Projesi”ni başladı. Erzurum, Samsun, Ordu gibi 60’a yakın ilde biten çalışmanın 2018 yılı sonunda 76 ilde tamamlanması hedeflenirken, 2019 yılında 81 ilin tamamında bu çalışmaların tamamlanacağı belirtiliyor.

50 köy belirlendi

Gümüşhane’deki ön çalışmalar tamamlanarak, tüm ilçelerde saha çalışması yapılacak 50 köy belirlendi. Belirlenen köylerde geleneksel olarak kullanılan biyolojik zenginlikler araştırılacak, yöredeki halkın kültürel kimliğininde bir parçası olduğu belirtilen, tabii flora ve faunadan sağlanan beslenme (baharat, içecek, maya, vb.), sağlık (halk ilacı veya şifa maksatlı geleneksel bilgi içeren uygulamalar), endüstriyel ürünler (boya, tekstil, yapı malzemesi, yakıt, el sanatları vb.) ile tarım-hayvancılık faaliyetlerine yönelik geleneksel ürünlerin derleneceği açıklamalarda yer alıyor. Proje çalışmalardan elde edilen çıktılar bir veri tabanında toplanarak yerli ve uluslararası patent uzmanlarına açılacak.

Sermayenin hizmetine

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bu bağlamda yaptığı bir açıklamada, “Kim, neyi, ne zaman yapacak? Çin’le nasıl işbirliği yapacağız? Çinli iş adamlarımızı da davet edeceğiz. Sonuçta bu şekilde bir çalışma içerisine girdik. Bu konu çok önemli bir pazar. Önemli bir potansiyel” ifadelerini kullandı. Eroğlu yaptığı açıklamaların tamamında biyoçeşitliliğin sermaye hizmetine koşulduğunu açıkça gösterdi. Biyoçeşitliliğin belirlenerek, ‘Uluslararası patent uzmanlarına’ açılacak olması, biyoçeşitliliğin şirketlerin emrine verilme sürecinin kolaylaştırıcılığının yapıldığını gösteriyor.

Ticarileştirilecek

Yukarıda işaret ettiğimiz çalışmalar ise valilikler tarafından kim olduğu belli olmayan şirketlere ihale edilerek gerçekleştiriliyor. Yürütülen çalışmanın, “uluslararası patent uzmanlarına” açılacak olması biyoçeşitliliğin şirketlerin emrine verilme sürecinin işlediğinin açık ikrarı. Madenciler için MTA’nın yaptığı sondaj sonuçlarını maden şirketlerine açarak doğal alanların yağmalanması ile ‘biyolojik çeşitliliğin kayıt altına alınarak bu bilgilere erişim’ işlemi arasında hiçbir fark olmadığı anlaşılabiliyor.

Yeniyaşam

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…