“Birleşik Krallık çöpleri Türkiye’de yasadışı şekilde boşaltılıyor”

İngiltere basınında yayınlanan yeni bir rapora göre, İngiltere’deki plastik atıklar Türkiye’ye ihraç ediliyor ve ardından yasadışı bir şekilde boşaltılıp yakılıyor.

Greenpeace Birleşik Krallık, İngiltere’nin plastik atık ihracatının yaklaşık yüzde 40’ının – veya 210.000 tonunun – geçen yıl Türkiye’ye gönderildiğini söyledi.

Ancak araştırmacılar, bu çöplerin geri dönüştürülmek yerine, bir kısmının yollara, tarlalara ve su yollarına atıldığını tespit ettiklerini söylüyor.

İngiltere hükümeti, Greenpeace’in sorunun “kontrolünü ele geçirmesi” çağrısında bulunduktan sonra, İngiltere’nin “plastik kirliliğiyle mücadelede küresel bir lider” olduğunu söyledi.

“Türkiye, Avrupa’nın atık çöplüğü”

Greenpeace’in raporu, Türkiye’yi Avrupa’nın “en büyük plastik atık çöplüğü” haline geldiği konusunda uyardı.

Örgüt, Türkiye’nin güneyindeki 10 bölgeyi araştırdığını ve bunların hepsinde İngiltere’deki süpermarketlerden ve perakendecilerden plastik poşet ve ambalajlar bulduğunu söyledi.

Raporda, atıklar arasında bir yıldan az olduğunu gösteren bir koronavirüs antijen testi ambalajının da bulunduğu belirtildi.

Raporda, Birleşik Krallık’ın kişi başına ABD dışındaki herhangi bir ülkeden daha fazla plastik atık ürettiğini de ekledi.

Türkiye, Malezya ve Polonya 2020’de İngiltere’den en fazla plastik atık ihracatı alan ülkeler.

AB, Türkiye’ye 20 kat fazla çöp yolluyor

Türkiye, 2020’de İngiltere’nin plastik atık ihracatının yaklaşık yüzde 40’ını aldı – bu, 12.000 tonun gönderildiği 2016’dan bu yana 18 kat arttı.

Avrupa Birliği üye ülkeleri de geçtiğimiz yıl 2016’ya kıyasla Türkiye’ye 20 kat daha fazla plastik atık gönderdi.

Türkiye merkezli Greenpeace Akdeniz’den biyoçeşitlilik projeleri yürüten Nihan Temiz Ataş, “Türkiye’ye her gün Avrupa’nın dört bir yanından yaklaşık 241 kamyon dolusu plastik atık geliyor ve bu bizi bunaltıyor” derken ekliyor:

“Verilerden ve sahadan görebildiğimiz kadarıyla, Avrupa’nın en büyük plastik atık deposu olmaya devam ediyoruz.”

Greenpeace Birleşik Krallık’ta plastik karşıtı kampanyalardan sorumlu Nina Schrank, sorunun özünün aşırı üretim olduğunu söyledi ve hükümeti plastik atık ihracatını yasaklamaya ve 2025 yılına kadar tek kullanımlık plastiği yüzde 50 azaltmaya çağırdı.

“Atık ihracatını yasaklamayı planlıyoruz”

Birleşik Krallık Çevre, Gıda ve Köy İşleri Dairesi’nden ise şu açıklama geldi:

“Birleşik Krallık’ın atıklarının çoğunu evde ele alması gerektiği konusunda netiz ve bu nedenle OECD dışındaki ülkelere plastik atık ihracatını yasaklamayı ve kısıtlamayı taahhüt ediyoruz.

“İngiltere, plastik kirliliğiyle mücadelede küresel bir lider ve ambalaj için genişletilmiş üretici sorumluluğu, plastik ambalaj vergisi ve zorunlu elektronik atık izleme önerilerimiz geri dönüşüm oranlarını artıracak, atıkları azaltacak ve suçları azaltacaktır.”

Zengin ülkelerden doğuya çöp transferi

Pek çok zengin ülke, geri dönüştürülebilir atıkları finansal olarak ucuz olduğu, yurtiçi çöplükleri azalttığı ve bölgelerin geri dönüşüm hedeflerine ulaşmasına yardımcı olabileceği için denizaşırı ülkelere gönderiyor.

Geçen yıl Malezya Çevre Bakanı, hükümetin, 42’si İngiltere’ye ait olmak üzere, yasadışı olarak ithal edilen plastik atık içeren 150 nakliye konteyneri gönderdiğini söyledi.

Yeo Bee Yin, hareketin Güney Doğu Asya ulusunun “dünyanın çöplüğü” olmamasını sağlamak olduğunu söyledi.

Kaynak: Bianet

Fotoğraf: Caner Özkan/Greenpeace.

İlginizi çekebilir