Gezi’de polise kitap okurken çekilen fotoğrafıyla bilinen Hasan Hüseyin Karabulut, Güvenpark Katliamı’nın ardından feryat edip isyan eden kişinin kendisi olduğu iddiasıyla Melih Gökçek tarafından “provokatör gay tiyatrocu” diye hedef gösterilmişti. Karabulut kendisini hedef gösteren Gökçek hakkında açtığı tazminat davasını kazandı

Haziran İsyanı sırasında Gezi’de polise kitap okurken çekilen fotoğraflarıyla hafızalara kazınan Hasan Hüseyin Karabulut, Ankara Güvenpark’taki bombalı araçla düzenlenen intihar saldırısı sonrası feryat edip isyan eden kişinin kendisi olduğu iddiasıyla “provokatör gay tiyatrocu” diye dönemin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek tarafından hedef gösterilmişti.

Karabulut, “asılsız, gerçeğe aykırı haber yaymak” ve “hedef göstermek” gerekçesiyle Gökçek hakkında açtığı manevi tazminat davasını kazandı. Gökçek Karabulut’a 1000 TL tazminat ödeyecek.

Sosyal medyadan insanları hedef göstermek ifade özgürlüğü değil

Sendika.Org’a konuşan Karabulut’un avukatı Eren Can, Gökçek”in Karabulut’u hedef göstererek Twitter hesabında “İŞLERİ GÜÇLERİ PROVAKASYON… NERDE İSTİSMAR EDİLECEK OLAY ADAM ORDA…YUH ULAN SANA” ve “UTANIN. İNSANLARIN ACILARINI NEFRET SİYASETİNİZE ALET EDİYORSUNUZ” yazdığını hatırlatarak şunları söyledi:

Oysaki müvekkil o tarihte yurt dışında idi. Sosyal medya üzerinden müvekkili hedef gösteren ve kişilik haklarını zedeleyen Melih Gökçek’e karşı sembolik bir rakam üzerinden manevi tazminat davası açtık ve davamız kabul edildi. Sosyal medya üzerinden insanları açıkça hedef göstermenin ifade özgürlüğü kapsamına girmediği ve Melih Gökçek’in müvekkilin kişilik haklarını zedelediği mahkeme kararıyla ortaya çıkmıştır. Kararı doğru ve olumlu buluyoruz.

“Bir ibne ile imtihan edilmek nasıl bir duygu?”

Karabulut 2016’da, Gökçek’in kendisini hedef göstermesi üzerine dava açarak şöyle konuşmuştu:

3 yıldır Türkiye’de değilim. 13 Mart Ankara patlamasının ardından feryat edip, isyan eden kişinin ben olduğumu iddia eden Melih Gökçek bu sefer de twitter hesabından beni ikinci kez hedef gösterdi. Sabah’ta çıkan haberi bilinçli olarak paylaşarak twitter’daki saldırgan dili ve hedef gösteren başlığı ile hayatıma, canıma ve yaşam alanıma saldırdı. Sosyal medyadan takipçileri nefret ve tehditler yağdırmaya başladı.

Gökçek’in kullandığı haber ekinde “ibne” olmamdan dem vurulmuştur tabii ki haberin tek doğru kısmı da bu “ibne” kısmı … Ama “ibne” olmam benim gururum, kimliğim ve kıyafetim… Politik olarak bu davayı açarak yapılana ses çıkarmak istedim. Gökçek’e sorarım, acaba bir ibne ile imtihan edilmek nasıl bir duygu?

Sendika.Org

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…