Bir grup Venezüella dostundan, Tayyip Erdoğan’ın Saray’daki yemin törenine katılan Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya açık mektup

Sevgili “yoldaş” Maduro;

Bir dönem biraz gıpta ederek ve son zamanlarda ise kaygıyla izlediğimiz ülkenizden okyanusu aşıp bizim ülkemize gelmişsiniz. Fakat ülkemize ne tutuklu gazetecilerle dayanışmak, ne kayıp ailelerinin yanında bir cumartesi günü oturmak, ne “yoldaş” tutsaklara destek vermek, ne savaş politikalarını eleştirmek, ne de sayamayacağımız kadar hak ihlaline karşı bir dost mesajını iletmek için gelmişsiniz.

Anayasanın askıya alındığı, olağanüstü halin olağanlaştığı, her türden muhalif sesin bastırıldığı, çocukların istismar edildiği, kadın özgürlüğünün yok edildiği, sokaklarda gün aşırı insanların yerlerde sürüklendiği, işçilerin grev hakkının yasaklandığı, yaşam alanlarının betona gömüldüğü, hırsızlığın ayyuka çıktığı, seçimlerde silahlarla sandıkların basıldığı ülkemizde, bütün bunların kalıcı ve sürekli hale geldiğini müjdeleyen bir rejim değişikliğini kutlamak için gelmişsiniz.

Ayıp etmişsiniz.

Anti-emperyalizmi, bulguru Amerika’dan almak yerine Türkiye’den almak zannetmişsiniz. Güdük emperyal siyaset heveslilerini yeni güç odağı, güdük emperyal atışmaları yeni kutupların doğması zannetmişsiniz. Ortadoğu’da siyasi cambazlık yapanların dünyayı yeni bir dengeye kavuşturacağını zannetmişsiniz. Diplomatik flörtleri devrimci bir üçüncü dünyacı dayanışma zannetmişsiniz. “Türkiye’ye inanıyormuşsunuz”; Türkiye’nin saray erkânından ibaret olduğunu zannetmişsiniz.

Sözü çok uzatmaya gerek yok.

Biz size değil, Venezüella’da özgür ve eşit bir ülke için mücadele eden Chavistlere, anti-emperyalistlere, devrimcilere inanıyoruz.

Sevgili “yoldaş” Maduro, ülkemizden gidiniz.

Bu “açık mektup”, Bolivarcı Devrim Süreci’ni başından sonuna takip etmiş, sosyalizm iddiasının ortaya konduğu ve taşındığı yıllar boyunca Latin Amerika, Venezüella ve Bolivarcı Devrim üzerine en kapsamlı online Türkçe kaynak olarak yayın yapmış Latin Bilgi sitesi editoryası tarafından kaleme alınmıştır. Sendika.Org’un kardeş sitesi Latin Bilgi’nin haber ve makale arşivine latinbilgi.net adresinden erişilebilir.

Kaynak: Sendika.Org

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…