Özgür Denizli

Bir bellek arkeolojisi: Orhan Cem Çetin’den “Sahne Arkası”

Fotoğraf sanatçısı Orhan Cem Çetin’in “Sahne Arkası” isimli sergisi Evin Sanat Galerisi’nde açıldı. Çalışmalarında bir ‘bellek arkeolojisi’ yapan Çetin’in eserleri varoluşla ilgili felsefi bir tartışma niteliğinde.

Orhan Cem Çetin’in kişisel sergisi “Sahne Arkası” 2 Ekim’de Evin Sanat Galerisi’nde açıldı.

Eda Yiğit küratörlüğündeki sergide sanatçının farklı dönemlerde ürettiği yeni işleri var.

Hem bir bellek arkeolojisi hem de fotoğraf üzerine kabullenilmiş ya da kabul görmüş anlamları yerinden etmeye çabalayan sanatçının eserleri varoluşla ilgili felsefi bir tartışma niteliğinde.

Ayrıca Çetin’in şimdiye kadar yayınlanmayan “TutKeep” isimli kitabı da ilk kez basılıyor. Sanatçının 2004 yılında basılan ve baskısı tükenen “Bedava Gergedan” isimli kitabı ise sergi kapsamında yeniden yayınlanıyor.

Video işlerin de yer alacağı sergi, 3 Kasım tarihine kadar ziyaretçilerini bekliyor.

“İz”
“Komünist”

Orhan Cem Çetin

1960 yılında İstanbul’da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde lisans, İstanbul Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nde yüksek lisans derecesini tamamladı.

İlk kişisel sergisi “Tanıdık Şeyler”i 1988 yılında açtığında, fotoğrafa alternatif yaklaşımı ile dikkat çekti.

Fotoğraf editörlüğü, çevirmenlik ve fotoğraf yazarlığı da yapan, kişisel çalışmaları, denemeleri ve eleştiri metinleri farklı basılı ve online mecralarda yer alan Çetin, sanat çalışmalarının yanı sıra fotoğrafçılık, fotoğraf alanında danışmanlık ve fotoğraf eğitmenliği yapıyor.

Kaynak : Gazete karınca

Exit mobile version