Binali Yıldırım: Yarın son KHK’yi yayınlayacağız, yeni kabine pazartesi açıklanacak ve OHAL de böylece tamamlanmış olacak

Binali Yıldırım, veda ziyaretleri kapsamında Anadolu Ajansı’nı ziyaret ederek, Editör Masası Özel’in konuğu oldu.

9 Temmuz’da Başbakanlık görevi bitecek olan Yıldırım’ın açıklamaları şöyle:

*TBMM Başkanlığıyla ilgili olarak, “Bunun kararını ben vermem. Liderim, partimizin genel başkanı, partimiz bu yönde karar alırsa her türlü görevi yaparız” ifadelerini kullandı.

* Bu seçimin böyle ittifaklar arası bir keskin rekabete dönüşmesini istemezdik. Nihayet bir cumhurbaşkanı seçeceğiz, parlamentoda vekilleri seçeceğiz. İş döndü dolaştı, karşı taraftaki ittifak tek bir noktada anlaştı. Adayları teke düşüremediler ama anlaştıkları tek bir nokta vardı, Recep Tayyip Erdoğan olmasın, ne olursa olsun.

‘OY DÜŞÜŞÜ BİZE BİR MESAJDIR’

* 1 Kasım seçimlerine göre AKP’nin oylarında düşüş olduğunu ifade eden Yıldırım, “Bu da bize bir mesajdır. AK Parti olarak bu mesajı aldık” dedi. Yıldırım, “Şu unutulmamalı ki biz hem cumhurbaşkanı adayımızla hem de milletvekili seçimlerinde ittifaktı. Aynı sütun altında seçime girdik. Seçmen şöyle değerlendirdi. Bunlar bir parti gibi davranıyorlar ha buraya ha oraya vermişiniz diye düşünenler de oldu. Böyle kampanya da tabanda yapıldı. Hem MHP hem bizim tarafta sınırlı da olsa yapıldı. Bazen bu üst düzeyde rahatsızlık oluşturdu. Biz buna hemen müdahale ettik. Burada bir iç yarışa ihtiyaç olmadığını, amacımızın bir olduğunu belirttik” ifadelerini kullandı.

* Karşı taraftaki adayların retorikten, söylemden öteye elle tutulur bir şeyleri yok. Arka planında bir tecrübe de yok. Yapılmış işler de yok. Bütün bunları vatandaş değerlendirdi. Vatandaş niye değerlendiriyor, çünkü vereceği karar kendisinin geleceğini ilgilendiriyor. Bütün bunların özeti olarak sonuç ortada. Açık ara farkla, en yakın adayla arasında 11 milyon oy fark var.

* Bizim kaybolan oylarımız ortağımızda, ortağımızın kaybolan oyları da başka bir partide. Sonuçta herkes memnun halinden. Parlamento yapısı da bu haliyle herhangi bir sorun teşkil etmiyor. AK Parti’nin içinde olmadığı hiçbir yasama faaliyeti sonuç çıkarmaz.  Bu da ortaya çıkmıştır. AK Parti ve MHP olarak Meclis’in en güçlü grubunu oluşturuyoruz.

* Yıldırım, “Denetim ve yasama faaliyetlerinde Meclis daha etkin hale gelecek. Yeni dönemde Meclis’in önemi artıyor.” iddiasında bulundu.

*Yıldırım, CHP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’nin üzerinden yürüyen kurultay tartışamalarıyla ilgili olarak da “Muharrem Bey tabii haklı olarak seçimlerde partisinin üzerinde bir oy, destek aldığı için bunu bir sonuca dönüştürmek istiyor” dedi.

* Münbiç’te ABD ile çalışıyoruz ama ‘Fırat’ın doğusunda da biz herhangi bir tehdit istemiyoruz’ diye ABD’ye de açık açık söylüyoruz”

* ABD’yle ilişkilerin normalleşmesi ve iki NATO müttefikine yakışır şekilde devam etmesi için ABD’nin de atması gereken adımlar var.

* (‘FETÖ’ ile mücadele) Mağduriyetlerin giderilmesi için de bir yandan çalışmalar yapılacak.

* Cumhurbaşkanımızın 12-13 Temmuz’da Brüksel’de yapacağı toplantılarda FETÖ’den ABD’nin bizden beklentilerine kadar tüm konular görüşülecek.

* Fransa 719 gün olağanüstü hal ile yönetildi. Neyin üzerine? Bir terör saldırısından sonra. Darbe, kalkışma falan değil.

* Bu darbeyi FETÖ’cülerin yapmadığını söyleyen bir Allah’ın kulu var mı, yok. Herkes bunların yaptığını söylüyor. Dünyada da böyle Türkiye’de de böyle ama ABD garip bir şekilde bu konuda isteksiz. Bu meselenin sorgulanması lazım. Bu kadar işten sonra hayatına hiçbir kısıtlama getirmeden, hiçbir zorluk yaşamadan burada bu terör örgütü başının faaliyetlerini sürdürmesi Türk halkı tarafından kabul edilmiyor.

*Yeni kabine pazartesi açıklanacak ve OHAL de böylece tamamlanmış olacak.

* Yarın son kanun hükmünde kararnameyi yayınlayacağız. Yarın yayınlayacağımız son kararnamede, OHAL kalktığında terörle mücadelenin zafiyete uğramaması için ihtiyaç olan düzenlemeler yer alacak.

*(Bedelli askerlik) Yeni hükümet açıklanacak, önündeki birçok gündem maddesinden bir tanesi de bu olacak. Sıkıntı, ülkemizin en büyük kaynağı olan, enerjisiyle, heyecanıyla bu gençlerimizin önündeki belirsizliği ortadan kaldırmak. Yapmamız gereken bu. O yüzden Silahlı Kuvvetler, Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, hükümet bu konuyu birlikte ele alıp kapsamlı bir çözüm üretilecek mutlaka. Getirilecek  çözüm daha kapsamlı, yapısal bir çözüm. Kalıcı olması lazım. O zaten başladı. Özellikle geçtiğimiz yıllarda başladı ve 15 Temmuz’dan sonra da hızlandı. O bakımdan güvenlik zafiyeti, savunma zafiyeti söz konusu değil.”

*(Çocuk istismarı ve hayvan hakları) Konu içerik olarak çıkaracağımız KHK’ya da uygunsa, burada da değerlendirebiliriz.”

Kaynak: Evrensel, AA

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…