Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu arasındaki fark büyük değil!

Anket şirketlerinin araştırmalarına göre Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu arasındaki fark büyük değil.

31 Mart yerel seçimlerinde en fazla seçmenin oy kullanacağı İstanbul için anket firmalarının yaptıkları araştırmaların sonuçları gelmeye devam ediyor. Yaklaşık 10 milyon seçmenin oy kullanacağı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri için 24’ü bağımsız toplam 32 aday yarışacak. Öne çıkan isimler ise Cumhur İttifakı adına AKP’den aday gösterilen Binali Yıldırım ve Millet İttifakı adına CHP’den aday gösterilen Ekrem İmamoğlu .

Euronews’in anket şirketlerinin araştırmalarından yaptığı derlemeye göre anketlerde iki aday arasındaki fark büyük değil.

Konsensus Araştırma ve Danışmanlık Şirketi’nin 31 Mart 2019 yerel seçimlerine ilişkin yaptığı son kamuoyu araştırmasının sonuçlarına göre, araştırmaya katılanların yüzde 49,3’ü AKP’ye, yüzde 41,3’ü CHP’ye, yüzde 5,2’si HDP’ye ve yüzde 4,1’i MHP’ye oy vereceklerini belirtti. İstanbul’da MHP ve HDP aday çıkarmadı. MHP, AKP’yi destekliyor, HDP’nin oylarının CHP adayına ne kadar yansıyacağı henüz bilinmiyor.

POLLMARK: YÜZDE 36 YILDIRIM, YÜZDE 37,8 İMAMOĞLU

PollMark Araştırma Şirketi’nin, 9-15 Şubat tarihlerinde görüştüğü 5 bin 24 kişiye dayandırdığı kamuoyu yoklaması, Binali Yıldırım’ın oy oranının yüzde 36 olacağını öngörüyor. Ankete göre yarışın favori ismi ise yüzde 37,8 tahmini oy oranıyla Ekrem İmamoğlu.

GEZİCİ’NİN ANKETİNDE YILDIRIM ÖNDE

Gezici’nin anketine göre ise AKP’nin adayı Binali Yıldırım, yüzde 52,1 ve CHP ve İYİ Parti’nin desteklediği Ekrem İmamoğlu ise yüzde 46,6 oy oranına sahip.

ORC’NİN ANKETİNDE YÜZDE 13,9 KARARSIZ VAR

ORC Araştırma’nın 28 Ocak-2 Şubat tarihleri arasında düzenlediği ankete göre Yıldırım’ın oyları yüzde 43,6’yı bulurken, İmamoğlu’nun oyları yüzde 39,7’de kaldı. Ankete katılanlar arasında yüzde 13,9 ise kararsız olduğunu açıkladı.

Avrasya Araştırma’nın yaptığı çalışmaya göre Ekrem İmamoğlu’nun oyları yüzde 42, Binali Yıldırım’ın oyları ise yüzde 44.

Piar Araştırma tarafından 19-22 Aralık tarihlerinde 3 bin 120 kişiye sorularak yapılan kamuoyu yoklamasında ise Yıldırım’a oy vereceklerini belirtenlerin oranı yüzde 36,5 seviyesindeyken, İmamoğlu’na oy vereceklerini söyleyenler yüzde 33 oldu.

Optimar Araştırma’nın İstanbul’da 3 bin 12 kişiye sorarak elde ettiği bilgiler ışığında Binali Yıldırım’a desteğin oranı yüzde 45,9 Ekrem İmamoğlu’na destekse yüzde 41,6 çıktı.

AKP’NİN ANKETLERİNDE ARADAKİ FARK 1,5 PUAN

AKP’nin kendisi için yaptırdığı araştırmaya göre İstanbul’da Binali Yıldırım’ın oylarının Ekrem İmamoğlu’ndan 1.5 puan farkla önde olduğunu belirlendi. Aksoy Araştırma şirketine göre de İstanbul’da Cumhur İttifakı’nın adayı Binali Yıldırım önde.

Kaynak: DUVAR

İlginizi çekebilir