Özgür Denizli

BİM ve A-101 hakkında insan sağlığı için tehlikeli kırtasiye ürünleri sattığı gerekçesiyle suç duyuru

Yeni eğitim-öğretim dönemi öncesi kırtasiye ürünleri satan BİM ve A-101 hakkında, insan sağlığını tehlikeye attığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

BİM ve A-101 hakkında suç duyurusunda bulunan Kaan Turhan, “2018-2019 eğitim öğretim yılının başlangıcında, çocuklarımız ve gençlerimiz için umutlu gelecek olan eğitim öğretim sürecini zehirlemeye, kâr hırsıyla niteliksiz, markasız, ucuz hammadde ürünleri pazarlamaya; çocuklarımızın sağlığı açısından kimsenin ve hiçbir şirketin hakkı yoktur. Okulların açılmasına yakın, tüm alışveriş merkezleri, marketler; kalitesiz, sağlığa zararlı, kullanışsız ve kısa sürede bozulmaya, yırtılmaya, dağılmaya müsait kırtasiye malzemelerini satışa sunmaktadır” dedi.

Turhan, “Türkiye çapında 6550 adet şubesi bulunan BİM A.Ş. ve 6850 adet şubesi bulunan A101 isimli marketlerde satılan ürünlerin tüm Türkiye çapında piyasaya arz edildiği gözetilirse, çok ciddi bir tehdit ve tehlikeyle karşı karşıya olduğumuzdan dolayı belirtilen market ve mağazalar hakkında cezai işlemlerin yapılmasını talep ediyorum” ifadelerini kullandı.

Turhan’ın suç duyurusunda şu ifadeler yer aldı:

Türkiye’de 350 tedarikçi, üretici ve toptancıyla 28 bin adet perakendeci firma faaliyet göstermektedir. Kırtasiye pazarında ithalat %70 oranındadır.

İthal kırtasiye ürünlerinin, Türkiye Cumhuriyeti Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın laboratuar ortamında incelediği numunelerinde %50’si yukarı belirtilen kimyasallar açısından olumsuz olarak kayda geçirilmiştir.

Yapmış olduğum saptamalar, kamuoyunu ilgilendirmekte, çocuklarımızın sağlığını tehdit etmekte ve toplumsal sağlığımızla ilgili olarak geleceğimizi tehlikeye sokmaktadır.

Kaynak: Vegaste

Exit mobile version