BİM ve A-101 hakkında insan sağlığı için tehlikeli kırtasiye ürünleri sattığı gerekçesiyle suç duyuru

Yeni eğitim-öğretim dönemi öncesi kırtasiye ürünleri satan BİM ve A-101 hakkında, insan sağlığını tehlikeye attığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

BİM ve A-101 hakkında suç duyurusunda bulunan Kaan Turhan, “2018-2019 eğitim öğretim yılının başlangıcında, çocuklarımız ve gençlerimiz için umutlu gelecek olan eğitim öğretim sürecini zehirlemeye, kâr hırsıyla niteliksiz, markasız, ucuz hammadde ürünleri pazarlamaya; çocuklarımızın sağlığı açısından kimsenin ve hiçbir şirketin hakkı yoktur. Okulların açılmasına yakın, tüm alışveriş merkezleri, marketler; kalitesiz, sağlığa zararlı, kullanışsız ve kısa sürede bozulmaya, yırtılmaya, dağılmaya müsait kırtasiye malzemelerini satışa sunmaktadır” dedi.

Turhan, “Türkiye çapında 6550 adet şubesi bulunan BİM A.Ş. ve 6850 adet şubesi bulunan A101 isimli marketlerde satılan ürünlerin tüm Türkiye çapında piyasaya arz edildiği gözetilirse, çok ciddi bir tehdit ve tehlikeyle karşı karşıya olduğumuzdan dolayı belirtilen market ve mağazalar hakkında cezai işlemlerin yapılmasını talep ediyorum” ifadelerini kullandı.

Turhan’ın suç duyurusunda şu ifadeler yer aldı:

 • Öğrencilerimizin temel kırtasiye, çanta, ayakkabı, üniforma gibi ihtiyaçlarının ilgili yönetmelik ve kanunlara aykırı olarak, denetimsiz bir biçimde ucuz olarak, hemen her mahallede bulunan A101, BİM gibi büyük marketlerde satılmaktadır. Kırtasiye ürünlerinde, marka, CE, TSE, EN71-1, EN72-2 gibi ibareler yer almadığı gibi üretici firma bilgileri dahi açıklayıcı bir biçimde yer almamakta; kapalı ambalaj özelliklerine uyulmamaktadır. Veliler açısından fiyat uygunluğu söz konusu olması, çocuklarımızın sağlığını görmezden gelmemize neden olamaz.
 • İlgili marketlerde satılan ürünlerin etiketlerinde yer alan tedarikçi/ithalatçı firmalara ilişkin telefon numaralarına ulaşılamaması ayrıca manidar görünmektedir.
  Ucuz, niteliksiz kırtasiye ürünlerinde, katkı maddesi olarak kullanılan kimyasallar insan sağlığı açısından çok ciddi sorunların oluşmasına neden olacaktır. Katkı maddesi olarak kullanılan fitalatlar, azo boyalar, ağır metaller, kırtasiye ürünlerinde kullanılan kimyasallardır.
 • Fitalatlar plastiğin sert ve kırılgan özelliğini yumuşatmak için kullanılmaktadır. Boyaların uzun süre dayanması ve ürünlerin kokularının kısa sürede kaybolmaması için kullanılan toksik kimyasallardır. Bu kimyasallar, tükürük ve ter yoluyla vücuda geçmekte ve hormonal sisteme (üreme sistemi), endokrin sisteme ve karaciğere zarar vermektedir.
  Azo boya maddeyle işlem görmüş malzemelerin uzun süreli, vücutla temas etmesi hâli kanser türlerine ve karaciğer hastalıklarına yol açmaktadır.
 • Kırtasiye araç ve gereçlerinde kullanılan; antimon, arsenik, baryum, kadminyum, nikel, krom, kurşun, civa ve selenyum gibi ağır metaller, standartların ve sınırların üzerinde kullanılması, ter ve tükürük yoluyla vücuda bulaşmaktadır. Bu durum kanser hastalıklarına, nörolojik hastalıklara neden olmaktadır.
 • Okul gereçlerinden olan yapıştırıcılar, normal koşullarda dahi, temas, soluma sonucunda geçici duyu kayıplarına neden olabilmektedir. Yapıştırıcı grubunda (uçucu maddeler), toluen, xylol, aseton, benzen, trikloretan, perkloretilen, halojenli hidrokarbonlar: Sağlık Bakanlığı’nın “Uçucu Maddelerin Zararlarından İnsan Sağlığının Korunması Hakkında Yönetmelik” gereğince yasaklanmasına rağmen, ürünlerde kullanılmaktadır.
 • Yukarıda belirtilen kimyasalların bazıları, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nca 2011 yılında yayınlanan “Bazı Tüketici Ürünlerinin Tehlikeli Kimyasal Madde İçeriğine Yönelik Piyasa Gözetimi Ve Denetimine İlişkin Tebliğ” ile sınırlandırılsa da, satılan kırtasiye ürünlerinde piyasa denetimsizliği ortadadır.

Türkiye’de 350 tedarikçi, üretici ve toptancıyla 28 bin adet perakendeci firma faaliyet göstermektedir. Kırtasiye pazarında ithalat %70 oranındadır.

İthal kırtasiye ürünlerinin, Türkiye Cumhuriyeti Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın laboratuar ortamında incelediği numunelerinde %50’si yukarı belirtilen kimyasallar açısından olumsuz olarak kayda geçirilmiştir.

Yapmış olduğum saptamalar, kamuoyunu ilgilendirmekte, çocuklarımızın sağlığını tehdit etmekte ve toplumsal sağlığımızla ilgili olarak geleceğimizi tehlikeye sokmaktadır.

Kaynak: Vegaste

 • Hakkımızda
 • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…