Bilim insanları, ABD İçişleri Bakanının okul arkadaşının iklim araştırmasını engellediğini söylüyor

Önde gelen ABD iklim bilimcileri Guardian’a Trump yönetiminin, ABD içişleri sekreterinin lise futbol takım arkadaşı tarafından görülmemiş bir siyasi inceleme geçirdikleri için araştırma fonu sağlanamadığını söylediler.

ABD iç işleri, çoğunlukla araştırma, koruma ve arazi edinimi için dış kuruluşlara 5,5 milyar dolarlık bir fonla hizmet vermektedir. 2018’in başında, içişleri bakanı Ryan Zinke, harcamaların “yönetimin öncelikleriyle daha iyi uyum sağladığından” emin olmak için 50.000 $ ‘ın üzerindeki bilimsel fonların ek bir incelemeden geçmesi gerektiğini yeni bir şart haline getirdi. Zinke, iklim değişikliğinin bu önceliklerden biri olmadığına işaret etti: Geçenlerde Breitbart News’e, “çevresel terörist grupların” Kuzey Kaliforniya’da devam eden orman yangınlarından sorumlu olduğunu ve konuyla ilgili bilimsel araştırmaları göz ardı ederek, iklim değişikliğinin rolünü reddettiğini söyledi.

Zinke’nin lise futbol takım arkadaşlarından Steve Howke bu politikayı yürütüyor . Howke’nin en yüksek derecesi işletme lisansı. Zinke, kendisini politika, yönetim ve bütçe bakan yardımcısı sekreterine iç danışman olarak görevlendirene kadar, Howke tüm kariyerini kredi birliklerinde çalışarak geçirdi.

Şekil 2: Steve Howke, şimdi bölümün kıdemli danışmanı.Foto:mcun.coop

ABD’nin önemli bir kısmını yöneten bölüm, “atık, sahtecilik ve suistimali” azaltma çabalarına daha düşük finansman onayı hızını atfetmiştir. Yine de altı aydır yürürlükte olan politika, bazı araştırmaları engellemekte. Etkilenen en büyük programlardan biri, ülke çapındaki “ev sahibi” üniversitelerde bulunan sekiz bölgesel odaklı araştırma merkezi ağı olan İklim Adaptasyon Bilim Merkezleri’dir.

Risklerden dolayı isminin gizli kalmasını isteyen, merkezde görev alan bilim adamı, “Bilimin yapıldığı konusunda gerçek bir şüphe olduğunu düşünüyorum, bazı şeyleri tersine çevirecek bir yol tasarlayacak olsaydınız, bunu ancak böyle yapabilirdiniz. Personel aldığımızı, öğrencileri işe aldığımızı, yapabileceğimiz bilim ile ilgili zorlukları dile getirdik, ancak öncelikli olmadığımızı düşünüyorum.”dedi.

Önceleri Bush yönetimi sırasında Kongre tarafından yetkilendirilen merkezler, geniş bir başarı olarak görülmüş ve çift taraflı bir destek almıştı.

Güney Amerika’ya odaklanan merkezin başında olan Oklahoma Üniversitesi Çevre araştırmacısı Renee McPherson, “2011 ve 2012’de New Mexico’da rekor orman yangınları ya da 2017’nin Teksas’taki Hurricane Harvey gibi bölgedeki sert iklim değişimlerinin nasıl meydana geldiğini anlamak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz” dedi.

Şekil 3: Güney-Orta Amerika’ya odaklanan İklim Adaptasyon Bilim Merkezi, sert iklim geçişlerinin, Hurricane Harvey gibi felaketlere nasıl yol açabileceğini ele alıyor.Foto:David Goldman/AP

Ancak fondaki gecikmeler nedeniyle McPherson, bu yıl bilim adamlarını merkeze yeni ve doktora sonrası öğrenci almaya teşvik etmediğini, kendi grubu için de yeni öğrenciler getirmediğini söyledi. “Araştırmanıza devam etmek istediğinizde sorun yaratıyor. [Paydaşlarımız], özellikle şu anda şiddetli kuraklık koşullarına maruz kalıyorlarsa ya da geniş çaplı bir sele maruz kalıyorlarsa, er ya da geç cevap almak istiyorlar.” dedi.

Her yönetim, kabin departmanlarına yeni öncelikler getirmektedir, ancak bilimi finanse eden kurumlarda bu genellikle teklif çağrılarının konu alanlarına yansımaktadır. Ödüllendirme prosedürleri – ajans personeli tarafından ilgili bilimsel uzmanlıkla yürütülen tekliflerin titiz incelemeleri aynı kalır. McPherson, “Bunun üzerine ek bir politik inceleme yapmaya alışkın değiliz” dedi.

“İçişleri Bakan Yardımcısı Sekreteri David Hayes, Kızılderili İşleri Bürosundan ABD Jeolojik Araştırmalar Bürosuna ve Yeniden Yapılanma Bürosu’na kadar olan bölümlerden tek bir siyasal atağa kadar her bir hibe için 50.000 ABD Doları’nı aşan bir politik müşahede yaklaşımı önerdi” dedi. NYU Hukuk Fakültesi’nde Devlet Enerji ve Çevresel Etki Merkezini yöneten Obama ve Clinton yönetimleri bunu “hem benzeri görülmemiş hem de zararlı” olan “politik müdahale” olarak tanımladı.

ABD Jeoloji Anketi- merkezlerin ait olduğu iç departman dairesi – şimdi, herhangi bir bağlamda medyaya konuşmadan önce Washington DC’den onay almak zorunda ve konferanslara katılma konusunda kısıtlamalarla karşılaşmaktadırlar.

Ve bu yılın başında, Milli Park Hizmetindeki siyasi atamanın, iklim değişikliğinin insani nedenlerinden her birini çıkararak bilimsel bir raporu sansürlemeye teşebbüs ettikleri ortaya çıktı. Hayes, “Yönetimin bilimi politik bir yöne yönlendirmek dışında bir sonuca sahip olması çok zor” dedi. İklim adaptasyon merkezlerine bağlı pek çok bilim adamı bunu kabul etti.

“Başarıya engel oluşturmak için bir çaba gibi geliyor” dedi. Benim endişem, başarılı olmamızı engelleyecek bir ortam yaratarak, gelecekte bize para yatırmamak için bir bahane olarak mı kullanacaklar?”

Kuzey Merkezi İklim Adaptasyon Merkezi’ne başkanlık eden Colorado State Üniversitesi’nde ekosistem bilimi ve sürdürülebilirlik profesörü Dennis Ojima, aylar süren gecikmelerden şikayetçi. Ojima, “Sahip olduğumuz belirsizlik her hafta büyüyor” dedi. “Yeni araştırma yapmaya çalışan ekipler için, lisansüstü öğrencileri ve doktora sonrası öğrencileri sıralamak oldukça zor.”

Ne Howke ne de İçişleri bakanlığından ses yok.

Howke’yi denetleyen vekil yardımcısı sekreteri Scott Cameron, daha önce politikalar için gerekçe olarak uygun olmayan ya da yanlış yönetilen paraların birkaç örneğini gerekçe göstererek karşılık verdi. Mektubun ayrıca, bölümün yetersiz işten acı çektiği, gözden geçirme sürecinin “hala gelişmekte” olduğu ve “odak noktası hızla para kazanmaya başladığında, atık, dolandırıcılık ve suistimalin ortaya çıkma olasılığı daha yüksek” olduğu da belirtildi.

Duckworth bir açıklamada İç İşleri Bakanlığının, bölüm uzmanları aracılığıyla mali yönetim kontrollerini iyileştirmek yerine hibe inceleme sürecini denetlemek için ilgili deneyime sahip görünmeyen Sekreteri Zinke’nin bir lise futbol takım arkadaşını neden tuttuğunu henüz açıklamamıştır .” dedi. (The Guardian)

Kaynak: Gaiadergi

*Fotoğraf:  İklim bilimcileri, Donald Trump ve Rick Perry ile resmedilen ABD içişleri sekreteri Ryan Zinke tarafından çıkarılan bir politikanın bilimsel araştırma fonunu engellediğini söyledi. Steve Helber/AP

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…