Biden: “Çin’le çatışmaya gerek yok”

ABD Başkanı Joe Biden Cuma günü Çin’le bir çatışmaya değil teknolojik ve ekonomik rekabete gerek olduğunu belirtti.

ABD Başkanı Joe Biden Cuma günü yaptığı açıklamada, Washington ve Pekin arasındaki ilişkinin gereksiz bir ABD-Çin çatışması yerine teknolojik ve ekonomik rekabete odaklanması gerektiğini belirtti.

Biden gazetecilere verdiği demeçte, “Aslında, Çin Devlet Başkanı Şi’ye şunu açıkça söyledim: “Karşı karşıya gelmeye ihtiyacımız yok, ancak ekonomik ve teknolojik rekabetimiz var” dedi.

Biden, Amerika’nın Çin de dahil olmak üzere diğer ülkelerin rekabeti sürdürmeleri ve gerginliklerden kaçınmalarına yardıma hazır olduğunu kaydetti.

Kış olimpiyatları boykotu

Beyaz Saray’a göre, geçtiğimiz Kasım’da  Biden, mevkidaşı Şi Jinping ile Tayvan konusundaki tutumlarını, yeni bir Soğuk Savaş’a tutuşma olasılığını, İran, Kuzey Kore, Afganistan’daki durumu ve Covid19 salgınını tartıştıkları bir sanal zirve gerçekleştirdi.

Ancak Biden yönetimi, geçtiğimiz Aralık’ta 2022 Pekin Kış Olimpiyatlarına ve Özel Olimpiyatlara diplomatik boykot ilan ett. Beyaz Saray basın danışmanı Jen Psaki boykotun gerekçesini “Şincan’da süre giden soykırım diğer insan hakları ihlalleri” olarak açıklamıştı.

Çin hükümeti bu boykotu sporu politize etme ve Olimpiyat Sözleşmesini ihlal  girişimi olarak değerlendirdi.

4 Şubat’ta Beijing Ulusla Stadyumu’nda yapılacak açılış törenine ABD’nin yanısıra, İngiltere, Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda, Hollanda, Belçika ve birkaç ülke daha diplomatlarını yollamayacaklarını duyurdu. Almanya AB ortaklarıyla birlikte br ortak tutum saptayacağını bildirdi, ancak dünyada bir genel boykot havası henüz hissedilmiyor.

Kaynak: BİANET

İlginizi çekebilir