Uluslararası Af Örgütü ve insan hakları örgütleri Guantanamo’nun kapanması için Washington’da yürüyüş gerçekleştirecek.

Uluslararası Af Örgütü ve insan hakları örgütleri 18. yılını dolduran Guantanamo Cezaevi’nin derhal kapatılmasını istiyor. Yüzlerce aktivist, yıllardır süregelen işkence ve insan hakları ihlallerine artık bir son verilmesi talebiyle 11 Ocak’ta Beyaz Saray önünde protesto gerçekleştirecek.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Guantanamo Körfezi’ndeki gözaltı merkezinin açılışının 18. yıldönümü olan 11 Ocak Cumartesi günü, yerel saatle 13:00-15:00 arasında, Uluslararası Af Örgütü ile diğer çok sayıda insan hakları örgütü ABD Hükümeti’ne cezaevini kapatma ve yıllardır süregelen insan hakları ihlallerine son verme çağrısı yapacak.

Uluslararası Af Örgütü ABD Şubesi Güvenlik ve İnsan Hakları Direktörü Daphne Eviatar konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Guantanamo’nun utanç verici varlığını sürdürdüğü 18 yıl boyunca üç ABD Başkanı görev yaptı, ancak Guantanamo halen açık ve buradaki insanlar halen hiçbir şekilde yargılanmadan gözaltına tutuluyor. Yaşı ilerleyen ve hayatlarının geri kalanını da cezaevinde geçirme tehlikesiyle karşı karşıya olan bu kişiler, yıllardır görmedikleri ailelerinden ve sevdiklerinden uzakta hayata veda edebilir” dedi.

Eviatar, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Guantanamo’nun kesin olarak kapatılmasının ve uzun süre önce tahliye edilmesine izin verilen kişilerin onları kabul edecek ülkelere gönderilmesinin zamanı çoktan geldi ve geçiyor.”

TURUNCU TULUM VE SİYAH BAŞLIK GİYECEKLER

Washington’daki protestoda aktivistler, Guantanamo’daki yüzlerce tutukluya dikkat çekmek için turuncu tutumlar giyecek ve siyah başlıklar takacak. Aktivistlerin Guantanamo’da ölen dokuz kişiyi temsilen dokuz tabut taşıyacağı cenaze yürüyüşü Beyaz Saray’ın önünde başlayıp Trump Otel’in önünde son bulacak.

Mevcut durumda Guantanamo’da 40 Müslüman erkek gözaltında tutuluyor. Bu kişiler daha önce kampta işkenceye uğradı. Çok sayıda tutuklu, yıllardır süren gözaltı koşulları ve zaman zaman uğradıkları işkence ve diğer türde kötü muamele nedeniyle sağlık sorunları yaşıyor. Tahliye edilmesine yıllar önce izin verilen kişiler halen gözaltında tutuluyor ve bu kişiler arasında yargılanmadan sekiz yıl cezaevinde tutulan Tevfik El-Bihani de yer alıyor. Uzun zamandır El-Bihani’nin serbest bırakılması için kampanya yürüten Uluslararası Af Örgütü ABD Şubesi, protestoyu izleyecek kişilere ABD Savunma Bakanlığı’na gönderilmek üzere kartpostallar dağıtacak. Başkan Trump’ın imzaladığı bir kararnameyle Guantanamo Cezaevi’nin süresiz olarak açık kalmasına karar verilmişti.

‘ADALET HEMEN ŞİMDİ’

11 Ocak Cumartesi günü düzenlenecek, Adalet Hemen Şimdi “Guantanamo’yu Kapat & İşkenceye Son Ver” yürüyüşüne katılacak örgütler: Uluslararası Af Örgütü ABD Şubesi, İşkenceye Karşı Tanıklık Örgütü (Witness Against Torture), İnsan Hakları ve İtiraz Hakkını Savunma Örgütü (Defending Rights & Dissent), Anayasal Haklar Merkezi (Center for Constitutional Rights), Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR), 11 Eylül Aileleri (September 11th Families for Peaceful Tomorrows), World Can’t Wait, Barış İçin Kadınlar (CODEPINK), İşkenceye Karşı Ulusal Dini Hareket (National Religious Campaign Against Torture), Guantanamo Kapatılsın Hareketi, Tsuru for Solidarity ve Müslümanlara Adalet Kolektifi (Justice for Muslims Collective).

Kaynak: ARTI GERÇEK

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…