ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert C. O’Brien, Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400’lerden kurtulmaması halinde, CAATSA yasasına uygun yaptırımların Konge’den ezici çoğunlukla geçeceğini söyledi. O’Brien, ABD Başkanı Trump’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmesinde bunu dile getireceğini de belirtti.

Beyaz Saray, ABD Kongresi’nin S-400’lerden vazgeçilmemesi durumunda Türkiye’ye yönelik yaptırım kararı almaya hazır olduğunu Başkan Donald Trump’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gelecek hafta yapılacak görüşmede bunu söyleyeceğini açıkladı.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert C. O’Brien, CBS televizyonunun canlı yayınında yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Rus S-400 füze savunma sistemleri ile ilgili anlaşması ile ilgili yorumunda, “Bundan büyük bir memnuniyetsizlik duyduk” diye konuştu.

O’Brien, “Eğer Türkiye S-400’lerden kurtulmazsa muhtemelen CAATSA yasasına uygun yaptırımlar, her iki tarafın da ezici çoğunluğunun desteği ile Kongre’den geçecek ve Türkiye, bu yaptırımların sonuçlarını hissedecek. Bunu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a açıkça söylemiştik. NATO’da S-400’lere, önemli miktarda Rus silah alımına yer yok. Bunu Başkan (Trump), Washington’a geldiği zaman ona (Erdoğan’a) çok açık bir şekilde söyleyecek” ifadelerini kullandı.

Rusya ve Türkiye, Rus hava savunma sistemi S-400’lerin Türkiye’ye temini konusunda Eylül 2017’de anlaşmaya imza atmıştı. Moskova, Türkiye’ye ilk S-400 sevkıyatını Temmuz 2019’da tamamlamıştı.

Kaynak: DUVAR     (Sputniknews TR)

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…