Beyaz Miğferler’in kurucusu İstanbul’da ölü bulundu

Suriye’de faaliyet gösteren Beyaz Miğferler’in kurucusu eski İngiliz istihbarat subayı James Gustaf Edward Le Mesurier’in İstanbul’da ölü bulunduğu belirtildi.

Suriye’de faaliyet gösteren Beyaz Miğferler’in kurucusu olduğu belirtilen eski İngiliz istihbarat subayı James Gustaf Edward Le Mesurier’in İstanbul’da öldürüldüğü öne sürüldü.

Olay, Karaköy Kılıç Ali Paşa Cami yanında saat 05.30 sıralarında yaşandı. Cami görevlileri, caminin yan tarafında bir kişinin yerde hareketsiz yattığını görünce durumu polis ve sağlık ekiplerine bildirdi. Olay yerine gelen sağlık ekipleri, yerde hareketsiz yatan kişinin öldüğünü belirledi. Bu sırada polis ekipleri de çevrede güvenlik önlemi aldı. Cesedin yüzünde kesici alet yarası, elleri ve ayaklarının ise kırık olduğu tespit edildi. Ceset ilk incelemeler sonrası otopsi için İstanbul Adli Tıp Kurumu morguna götürüldü.

TANIDIK İSİM ÇIKTI

Yapılan incelemede cesetin Suriye’de ‘Beyaz Baretliler’ olarak bilinen gruba desteğiyle tanınan eski İngiliz istihbarat subayı James Gustaf Edward Le Mesurier’e ait olduğu olduğu tespit edildi.

48 yaşındaki Le Mesurier’in şüpheli ölümü, polis kayıtlarına göre ‘yüksekten düşme’ olarak geçti.

Le Mesurier’in eşinin ilk ifadesinde saat 04.00 sıralarında uyku ilacı aldıklarını, kapının çalınması üzerine uyandığını ve eşinin cesedini çevredekilerin uyarısı üzerine gördüğünü söylediği belirtildi

Le Mesurier’e ‘Suriye’deki sivil savunma hizmetleri ve Suriyeli sivillerin korunmasına yaptığı katkılar nedeniyle’ 2016 yılında İngiltere Kraliçesi tarafından şövalyelik unvanı verilmişti.

Beyaz Baretliler, Suriye’de muhaliflerin ve Türkiye’nin kontrolündeki alanlarda sivil savunma faaliyeti gösterdiğini savunuyor. Ancak grup Rusya, İran ve Suriye tarafından dezenformasyonla suçlanıyor.

İNTİHAR MI?

Öte yandan Sözcü’den Tugay Saday’e bilgi veren İstanbul Emniyet Müdürlüğü kaynakları, Mesurier’in Beyoğlu ilçesindeki bir evin yakınında ölü bulunduğunu belirtti.

Buna göre bu sabah saat 05:30 sıralarında Kemankeş Mahallesi’ndeki üç katlı korunaklı bir binanın bahçesinde ceset gören vatandaşların durumu polise ihbar ettiği aktarıldı.

Olay yerine gelen polis ekiplerinin binanın üçüncü katındaki evin zilini çaldıklarında kapıyı Le Mesurier’in eşinin açtığı belirtildi. Durumu polislerden öğrenen eşinin kısa süreli şok yaşadığı ve ilk ifadesinde, “Sabah saat 04.00 sıralarına kadar uyumamıştık. Sonra ben uyudum. Atladığından haberim olmadı” dediği öğrenildi.

Le Mesurier’in eşi, bir dönem İngiliz istihbaratında çalışan eşinin psikolojik sorunu olduğunu ve anti depresan haplar kullandığını aktararak, “Bizim evimiz normalde Büyükada’da. Eşim 3 gün önce aşırı strese bağlı olarak iğne ve ilaç tedavisi gördü. Biz de büyük hastanelere yakın olmak için buradaki home ofisimize geldik ve olay bu şekilde yaşandı” dediği kaydedildi.

Güvenlik güçlerinin, James Gustaf Edward Le Mesurier’in balkona çıkıp kendini boşluğa bıraktığı ihtimali üzerinde durduğu ifade edildi.

Olay yeri incelemesi yapan polisin, Le Mesurier’in evine dışarıdan bir giriş olmadığını belirlediği ve intihar edebileceği üzerinde durulurken, soruşturma çok yönlü devam ediyor.

Kaynak: Artı Gerçek

İlginizi çekebilir