Beşiktaş Kulübü’nde otopark skandalı

‘Otopark skandalı’nı belgelerle gündeme getiren spor yazarı Atilla Türker kulüp yönetimi tarafından yalanlandı. Ancak kulüp yayınlanan belgeyi doğrulamak zorunda kaldı.

Kısa süre önce Artı TV’de Asena Özkan’ın hazırlayıp sunduğu ‘Artıspor’a konuk olan ve futbol dünyasında yaşanan girift ilişkileri gündeme getiren spor yazarı Atilla Türker, bu kez Beşiktaş Kulübü’ndeki bir skandalı kaleme aldı.

‘Beşiktaş’ta otopark skandalı’ başlıklı yazısında  BJK Kulüp Başkanı Fikret Orman’ın günlük cirosu 35 bin ile 40 bin lira arasında değişen 2 bin 500 araç kapasiteli Fulya Otoparkı’nı, ihalesiz bir şekilde aylığı sadece 30 bin liradan 15 yıllığına kiraya verdiğini iddia eden ‘haber 1093′ yazarı Atilla Türker, bu iddiasını kira kontratı belgesiyle de desteklemişti.

YAYINLANAN BELGEDE SKANDAL AÇIKÇA GÖRÜLÜYOR

Yayınlanan belgede şirketin istemesi halinde 10 yıllık olan sözleşmesini tek taraflı olarak 5 yıl daha uzatma hakkı olduğu da yer alıyor:

“Eğer kiracı sözleşmeyi devam ettirmek istemezse kira süresinin bitiminden en az 1 ay önce karşı tarafa bildirimde bulunması gerekmekte olup aksi halde sözleşme aynı koşullarla 5 yıl için uzatılmış sayılır.”

Ticaret Sicili Gazetesi kayıtlarına göre, Beşiktaş ile sözleşme izmalandığı tarihte Fulya Otopark İşletmeleri Ticaret Limited Şirketi’nin yalnızca 17 gün önce kurulduğu görülürken, şirketin kuruluş sermayesi ise 10 bin lira olarak kayıtlara geçirilmiş.

Haftanın 7 günü 24 saat hizmet veren otoparkın, araç başı ücretinin 12 lira olduğu aktarılırken, otoparkın yıllık abonelik hizmeti olmadığı ve aylık abonelik hizmet bedelinin 350 lira ve 3 aylık abonelik ücretinin ise 950 lira olduğu belirtiliyor.

 

Sözleşmenin özel koşullar başlıklı 8. maddesi gereği, otoparktan sağlanacak aylık cironun yüzde 30’u, aylık kira bedeli olan 30 bin lirayı geçtiği takdirde, cironun yüzde 30’u Beşiktaş kulübünün, yüzde 70’i ise kiralayan şirketin olacağı yer alıyor.

Ayrıca BJK Başkanı Fikret Orman ile Fulya Otopark İşletmeleri Ticaret Limited Şirketi arasında imzalandığı iddia edilen sözleşmeden bazı Beşiktaş Yönetim Kurulu üyelerinin haberi olmadığı ve durumu öğrenenlerin ise duruma çok sert tepki koyduğu da iddialar arasında.

Beşiktaş Yönetim Kurulu üyelerinin bile bu otopark işinden geç haberdar olduğu ve bu olay nedeniyle Beşiktaş İcra Kurulu’nda sert tartışmalar yaşandığı iddia edilirken, icra kurulunda bulunan çok önemli bir ismin, tepki gösterdiği de iddia edildi.

BEŞİKTAŞ KULÜBÜ İDDİALARI YALANLADI

Haber 1903 sitesinde Atilla Türker’in gündeme getirdiğ otopark skandalıyla ilgi açıklama yapan Beşiktaş Spor Kulübü, kararın Beşiktaş İcra Kurulu toplantısında oy birliği le alındığını açıkladı.

Kulüpten yapılan açıklamada, “Otopark işletmeciliğine talip olan 2 şirket vardı. Kulübümüz otoparkı yapılan en iyi teklife kiraya verdi. Bu karar, 22 Mart 2017 tarihinde yapılan İcra Kurulu Toplantısı’nda ‘Oybirliği’ ile alınmıştır. Ayrıca aylık kira bedeli ilk sene 30 Bin TL olan otoparkın yapılan artışla birlikte mevcut kira bedeli 35 bin TL’dir. Yazıda çok yüksek rant elde edildiği ve kulübümüzün zarara uğratıldığı iddiasıyla ortaya konulan algı yönetme çabası rahatsız edicidir” denildi.

İddiaya ilişkin ‘Algı yönetimi’ yanıtı veren Beşiktaş Kulübü açıklamasında, kulübü ilgilendiren bir takım belgelerin sürekli, aynı şahsa iletilerek kötü niyet taşıyan algı yönetimine alet edildiği belirtilerek iç idari ve cezai soruşturma başlatıldığını da duyurulurken belgenin de gerçek olduğu kabul edilmiş oldu:

“Bugün, bir internet sitesinde kulübümüzle ilgili mesnetsiz ve ağır ithamların yer aldığı bir yazıda, algı yönetimi çabası görülmektedir.

BJK Fulya Süleyman Seba Kompleksi’nde yer alan otopark işletmesi konusuyla ilgili yaşanan sürecin daha iyi anlaşılması amacıyla bu açıklamayı yapma ihtiyacı doğmuştur.
Öncelikle otopark alanının eski kiracısının uzun süre boyunca kira ödememesi ciddi bir gelir kaybına sebep olmaktaydı. Ayrıca metrekaresi büyük olan bu alanın yüksek aidatlarını da kiracı ödemediği için, bu masraf kalemini de kulübümüz üstlenmek durumunda kalmıştı.

Yaşanan bu sorunlar o dönemde İcra Kurulumuz tarafından görüşülerek otoparkın başka bir firmaya garanti kira + gelir paylaşımı esasına göre kiraya verilmesi kararı alındı.

Otopark işletmeciliğine talip olan 2 şirket vardı. Kulübümüz otoparkı yapılan en iyi teklife kiraya verdi.

Bu karar, 22 Mart 2017 tarihinde yapılan İcra Kurulu Toplantısı’nda ‘Oybirliği’ ile alınmıştır.

Ayrıca aylık kira bedeli ilk sene 30 Bin TL olan otoparkın yapılan artışla birlikte mevcut kira bedeli 35 bin TL’dir.

Yazıda çok yüksek rant elde edildiği ve kulübümüzün zarara uğratıldığı iddiasıyla ortaya konulan algı yönetme çabası rahatsız edicidir. Madem bu kadar büyük bir rant var, yazıyı kaleme alan kişiye açık bir teklif sunuyoruz; hemen yıllık 1 Milyon TL bedelle kendisine bu alanı kiraya verelim. İddia ettiği gibi 1 Milyon liranın üzerinde elde edeceği milyonlarca liralık rant da kendisine kalmış olur.

Son olarak belirtmek isteriz ki; Kulübümüzü ilgilendiren bir takım belgelerin sürekli, aynı şahsa iletilerek kötü niyet taşıyan algı yönetimine alet edilmesi sonucunda; gerekli iç idari ve cezai soruşturma başlatılmıştır.”

Kaynak: Artı Gerçek

İlginizi çekebilir