Beşar Esad, Hamaney ve Ruhani ile görüştü

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ülkesinde iç savaş başladığından beri ilk kez Tahran’ı ziyaret etti. Esad, İran dini lideri Ali Hamaney ve Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile görüştü.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, İran’ın dini lideri Ali Hamaney ve Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile Tahran’da bir araya geldi.

Hamaney’in resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Hamaney görüşmede Esad’a olan desteğini yineledi. Suriye’ye verdikleri desteğin süreceğini kaydeden Hamaney, İran ve Suriye’nin stratejik ortaklar olduğunu söyledi. Hamaney, iki ülke arasındaki mezhebi ilişkilerin ve bundan kaynaklı gerçekleşen gidiş-gelişlerin de yakınlaşmada önemli rol oynadığını kaydetti.

RUHANİ: SOÇİ’DE TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜN KORUNMASI VURGULANDI

İran Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada da Hasan Ruhani’nin Esad’la yaptığı görüşmede, dini ve kültürel köklerin İran ile Suriye arasındaki ilişkilerin belirleyici faktörü olduğunu söylediği aktarıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile geçen hafta gerçekleştirdikleri Soçi Zirvesi’ne değinen Ruhani, şunları kaydetti:

“Çok taraflı iş birliklerinin artırılmasıyla bölgenin genelindeki güvenlik şartları daha iyi hale geldi. İran, Rusya ve Türkiye liderlerinin katıldığı Soçi Zirvesi’nde de Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması vurgulandı. Ayrıca Suriye hükümetinden izin almayan yabancı güçlerin ve ABD’nin her türlü varlığı kınandı.” (TAHRAN/AA)

İlginizi çekebilir