Berlin Kürt Film Festivali bu yıl online

Bu yıl 10’ncusu gerçekleştirilecek olan Berlin Kürt Film Festivali, 8-31 Ekim tarihleri arasında çevrimiçi düzenlenecek. Çevre, politika, göç, savaş ve tarih gibi konuları ele alan 70’e yakın filmin gösterileceği festivalde panel, sergi ve konserler de olacak.

10’uncu Berlin Kürt Film Festivali, bu yıl 8-31 Ekim tarihleri arasında yapılacak.

Berlin Senatosu ve Goethe Enstitüsü tarafından desteklenen festivalin sanat yönetmenliğini Almanyalı sinemacı Lea Drescher, koordinatörlüğünü Katherina Nasterowa ve Roj Younus üstlenirken, festivalin program küratörlüğünü ise sanatçı Leyla Toprak gerçekleştiriyor.

Covid-19 salgını nedeniyle fiziki gösterimlerin kısıtlı olacağı festival, online yapılacak.

Dijital festivalle eş zamanlı olarak 8-14 Ekim tarihleri arasında da pandemi tedbirleri dikkate alınarak sınırlı sayıda konuğun katılımıyla fiziki gösterimler gerçekleştirilecek.

Filmler Babylon Mitte, Moviemento ve Ulme35 sinemalarında izleyiciyle buluşacak.

Festival haftası boyunca yerel sinemalarda yaklaşık 20’ye yakın uzun metraj kurmaca film gösterilecek.

Deneysel sinema örneklerinden oluşan bir seçkinin de izleyiciyle buluşacağı festival programında söyleşi ve paneller de yer alıyor.

Türkiye’de Kürt sineması

Festival, 2020 yılında dünya genelinde yaşanan ekolojik ve ekonomik krizin yanı sıra, Kürtlerin yaşadığı bölgelerde ortaya çıkan doğa ve insan hakları ihlallerini sinema aracılığıyla görünür kılınması amacıyla Türkiye’deki Kürt sinemasına odaklanacak.

‘Çevre ve politika’, ‘doğa ve tarih’, ‘göç ve savaş’ ve ‘feminizm ve eğitim’ başlıkları altında Türkiye’de Kürt sinemasının bir panoraması olan ve üç ayrı kuşaktan filmlerin yer aldığı programda 40’a yakın kurmaca, belgesel, deneysel ve çocuk filmi gösterilecek.

‘Yol’ filmi gösterilecek

Festivalin Focus başlıklı bölümünde Yılmaz Güney’in Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’ye değer görüldüğü 1982 yapımı Yol filminin yenilemiş kopyası gösterilecek.

Ahu Öztürk’ün birçok festivalden ödül alan filmi Toz Bezi (2015), Erol Mintaş’ın Kilama Dayîka min (Annemin Şarkısı, 2014), Soner Caner ve Barış Kaya imzalı Rauf (2016), Zeynel Doğan ve Orhan Eskiköy’ün yönettikleri Babamın Sesi (2012) ve Rodi Güven Yalçınkaya’nın sanatçı Heja Türk’ün tutuklanma sürecine odaklanan filmi Momê (2020) Focus bölümünde öne çıkan yapımlardan.

Öte yandan Kazım Öz imzalı Dûr, Berke Baş ve Melis Birder’in çektiği Bağlar, Selim Yıldız’ın Hatırlıyorum, Güliz Sağlam’ın Kadınlar Cizre ve Silopi’yi Anlatıyor ve Ruken Tekeş’in Aether’i de bu bölümde izleyiciyle buluşacak.

Kısa film yarışması

Ayrıca festival kapsamında genç sinemacıları desteklemek ve görünür kılmak amacıyla kısa film yarışması düzenlenecek.

Yönetmen Soleen Yusuf, oyuncu Nazmi Kirik ve Goethe Enstitü direktörü Thomas Kössler’den oluşan seçici kurul yarışmaya hak kazanan 12 filmi değerlendirecek ve seçilen ilk üç filmi ödüle layık görülecek.

10 ödüllü film

Festivalin 10’uncu yıldönümüne özel olarak, daha önceki yıllar festivalde gösterilmiş olan ödüllü 10 film online olarak festivalin internet sitesi üzerinden erişime sunuluyor.

Hüseyin Tabak’ın Çirkin Kral Efsanesi, Ender Özkahraman’ın Zor Bir Karar, Shawkat Amin Korki’nin Taşa Yazılmış Hatıralar filmlerinin de aralarında olduğu 10 yapım 15 Ağustos’ta başlayan online gösterimler kapsamında yıl sonuna kadar görülebilecek.

Diğer etkinlikler

Açılış gecesi ve festival haftası boyunca Ciwan Haco, Rojda, Kerem Gerdenzeri (Koma Wetan) ve Hani gibi isimler online konserler verecek.

Yine online gerçekleşecek panellerde ise Heinrich-Böll Vakfı ile Mehmet Mim Kurt’un “The Seven Doors” filminden yola çıkarak “Türkiye’de Eğitim ve Politika” konulu paneli ve Jiyan İnsan Hakları Vakfı’nın işbirliği ile “Sanat ve travma terapisi” konulu paneli gerçekleştirilecek.

Aynı zamanda “Korona zamanında film yapımı” konulu bir oturum da yapılacak.


Festivalle ilgili ayrıntılı bilgiye BURADAN ulaşabilirsiniz.

Kaynak: KARINCA

İlginizi çekebilir