Bereket Enerji’ye dur durak yok

Borçları 4 milyar lirayı bulan ve borç ertelemesi ile yeniden yapılandırma amacıyla bankalarla görüştüğü bilinen Bereket Enerji Grubu’na, Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ait Zonguldak’taki İnağzı Kömür Sahası devredildi ve lisans devir sözleşmesi imzalandı. Sözleşmenin imza törenine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile Bereket Enerji Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ceyhan Saldanlı katıldı. Bereket Enerji Grubu, ihale şartnamesine göre imzaların atılmasıyla resmen devraldığı sahada yılda asgari 2.5 milyon ton kömür üreteceğini taahhüt etti. TTK’nin İnağzı Bağlık Sahası’nın özel sektöre devri ihalesinde tek teklif sahibi, bölgedeki Çatalağzı Termik Santrali’nin de işletmecisi olan Bereket Enerji Grubu olmuştu.

Borçlarını yapılandırdı!

Bereket Enerji Grubu kredi borçlarını ödeyememesi nedeniyle geçtiğimiz yıl borçlarını yeniden yapılandırmak için bankalara başvurmuştu. Gruptan en büyük alacaklı bankanın Yapı Kredi Bankası olduğu, Vakıfbank, İş Bankası’nın da aralarında bulunduğu altı bankaya 700 milyon dolar uzun vadeli kredi borcu olduğu belirtilmişti. Grubun 2014 yılında Yatağan Termik Santrali’ni özelleştirmeden 1,4 milyar dolara, İzmir-Manisa Elektrik Dağıtımı’nı da 2013’te 1,23 milyar dolara aldığı biliniyor. Bu satın almalar için Garanti Bankası, İş Bankası, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası, Yapı Kredi Bankası ve Vakıfbank’tan 12 yıl vadeli 1,54 milyar dolar kredi kullanıldı. Grubun açıklamalarında 10 yıldan uzun vadeli banka borç tutarının 4 milyar dolar civarında, yıllık geri ödemenin ise 250 milyon dolar olduğu belirtilmişti.

AKP ile büyüdü

4 milyar TL borcu bulunan Bereket Enerji, borçlarını ödemek için varlıklarını satışa çıkardığı basın organlarında yer aldı. Seyhan Nehri üzerinde bulunan ve 275 megavat kapasiteye sahip Göktaş I ve II hidroelektrik santrallerinin Yapı Kredi Yatırım Değerler A.Ş.’ye Bereket grubu tarafından kiralanmıştı. Bankalarla da 4 milyar dolarlık portföy görüşmelerine devam eden Bereket Enerji, döviz kurlarındaki artış sonrası borçlarını ödenmesinin zor olduğu belirtiliyor. 1995 yılında iki mühendis tarafından kurulan Bereket Enerji Grubu, 2000’li yıllara kadar çok küçük ölçekli bir firmayken elektrik sektörünün serbestleşmesiyle birlikte önce küçük hidroelektrik santral yapımı, ardından da kamudan aldığı elektrik santralleri ve dağıtım bölgeleriyle büyüdü. Grubun mali gücünün çok ötesinde enerji sektörüne yönelik teşviklerden ve bankaların kamu desteklerine de güvenerek açtıkları yüksek tutarlı kredilerden yararlandığı biliniyor.

Çatalağzı cehennemi!

Çatalağzı’nın hava kirliliği değerleri, şimdiden başta Ulusal Sınır Değerler olmak üzere, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Avrupa Birliği Sınır Değerleri’ni tamamen aşmış durumda. Çatalağzı’ndaki PM10 değerinin yıllık ortalaması (72,33 μg/m3) Ulusal Sınır ve AB Sınır Değerleri’nin (40 μg/m3) neredeyse iki kat üzerinde, SO2 değeri (157,04 μg/m3) ise Ulusal Sınır ve AB Sınır Değerleri’nin (20 μg/m3) yedi kat üzerinde seyrediyor. Bu ölçümlerin aksine Zonguldak Çatalağzı’na yeni yapılmak istenen DETES projesinin ve ÇATES ilave ünite projesinin ÇED raporundaki ölçümlerde mevcut hava kirliliği tüm sınır değerlerin altındaymış gibi gösteriliyor. Türkiye’de her yıl kömürlü termik santrallerin sebep olduğu kirlilik nedeniyle en az 2 bin 876 erken ölüm ve 3 bin 823 kronik bronşit vakası yaşanıyor. Zonguldak’ın merkezindeki bir hastanede Çocuk Onkolojisi bölümünün açılmış olması bölgenin nasıl bir cehenneme döndüğünü açıkça gösteriyor.

Termik santral kuşatması

Zonguldak Kilimli’ye bağlı Çatalağzı beldesinde 7 adet termik santral bulunuyor. İlki 1946 yılında faaliyete geçen ve şu an Bereket Enerjiye ait olan ve 2 üniteden oluşan 300 megavat gücündeki Çatalağzı Termik Santrali’nin yanında, Eren Enerji Elektrik Üretim A.Ş. tarafından 2010’da 3 üniteden oluşan 1390 megavat gücünde ve geçen yıl da 2 üniteden oluşan 1400 megavat gücünde 2 termik santral kuruldu. Bir adet santral daha kurulma çalışmaları ise devam ediyor.

Kaynak : yeni yaşam

İlginizi çekebilir