“Beni kızına götürmezsen sana tecavüz ederim” diyen eski damadını öldüren Gurbet Çetinkaya’ya 13 yıl 4 ay hapis

Kendisini ve kızını korumak için eski damadını öldüren Gurbet Çetinkaya’nın karar duruşması Kartal’daki Anadolu Adliyesi 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme Çetinkaya’ya haksız tahrik ve iyi hal indirimi yaparak 13 yıl 4 ay hapis cezası verdi.

Gurbet Çetinkaya olay günü ve öncesinde yaşananları şöyle anlattı:

Kızım ile Rıdvan Yıldırım nişanlıydı. Ancak ben kızımı kurtarmanın derdindeyim, kızımı alkol ve madde bağımlısı Rıdvan’dan uzak tutmak istiyordum. Kızımı Diyarbakır’a gönderdim. Ancak Rıdvan peşimizi bırakmadı. Olay günü evimizin etrafında dolaştıktan sonra eve geldi. “Beni kızına götürmezsen sana tecavüz ederim dedi. Ben de kendimi savundum. Başka seçeneğim yoktu.

Olayın anlatımının ardından mahkeme heyeti Gurbet Çetinkaya’ya haksız tahrik ve iyi hal indirimi uygulayarak 13 yıl 4 ay hapis cezası verdi. Kararı Sendika.Org’a yorumlayan Avukat Diren Cevahir Şen, şunları söyledi:

İndirimlere bakıldığında olumlu bir tablo görünebilir ama Gurbet Çekinkaya kendi hayatına yönelmiş bir saldırıyı püskürtmek için Rıdvan Yıldırım’ı öldürdü. Müvekkilim Gurbet Çetinkaya meşru müdafaa koşulları altında bu fiilleri işlemiştir. Ceza TCK 25 /1. maddeye göre tahsis edilmeliydi.

TCK 25/1 madde ne diyor?

(1) Gerek kendisine ve gerek başkasına ait bir hakka yönelmiş, gerçekleşen, gerçekleşmesi veya tekrarı muhakkak olan haksız bir saldırıyı o anda hal ve koşullara göre saldırı ile orantılı biçimde defetmek zorunluluğu ile işlenen fiillerden dolayı faile ceza verilmez.

Bu olayın meşru müdafaa olarak yorumlanması gerektiğini ekleyen Şen, “Gurbet oradan sağ çıkamayabilirdi. İyi ihtimalle tecavüze uğrayabilirdi. Çünkü Rıdvan Yıldırım kendisini tecavüz etmekle tehdit etmişti. Biz bu süreç içinde istinaf başvurusu yapacağız. Dosya İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’ne gidecek ve orada da duruşmalar görülecek. Umuyoruz ki meşru müdafaa yönünden bir hüküm tesis edilir” dedi.

“Erkek adalet değil gerçek adalet demeye devam edeceğiz”

Ayrıca Kartal 1. Ağır Ceza Mahkemesi kararının usul yönünden bozulması gerektiğini de söyleyen Şen gerekçesini şöyle açıkladı:

Mahkeme heyeti, toplanmasını istediğimiz ve gerçekliği ortaya çıkaracak pek çok delili toplamadı, keşif talebimiz reddedildi. Keşif talebi önemliydi çünkü duvara ve yere sıkılmış kurşunların tespit edilmesi ve görgü tanıklarının dinlenmesi gerekiyordu. Bu durumlar olayı netleştirecekti. Ancak mahkeme taleplerimizi reddetti. Gurbet Çetinkaya kendisini Türkçe olarak zor ifade ediyordu bu durum için de tercüman talep ettik bu talebimiz de reddedildi. HTS kayıtlarının getirilmesini istemiştik bu kayıtlarda Rıdvan Yıldırım’ın kimlere mesaj attığı, neler söylediği ortaya çıkacaktı. Çünkü olay gününde pek çok kişiye ve ailesine haber verdiğini düşünüyoruz.

Saldırı anında kadınlar ya ölecekler ya da hapse girecekler. Biz Gurbet’in avukatları olarak üst derece mahkemesinde de erkek adalet değil gerçek adalet demeye devam edeceğiz.

Kaynak: Sendika.Org

 

İlginizi çekebilir