Yurt dışında oy kullanma işlemi 7 Haziran’da başladı. Bununla birlikte seçim ile ilgili şaibeli durumlar da sosyal medya aracılığıyla duyuruluyor. Bir iddia da Belçika’dan geldi.

Belçika’da CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Belçika Birliği Anvers Temsilcisi ve CHP komisyon üyesi olan Sefa Sancur, bir baba ve oğulun aynı kimlik bilgileri ile birlikte oy kullandığını, oğulun ise iki kez oy kullandığını iddia etti.

BirGün’e konuşan CHP’li Sefa Sancur’un iddia ettiği olay şöyle:

Sandık başkanı olan Yakup Aktepe moladayken oy kullanmaya sandığa gelen baba M.Y. ve oğul M.Y. oyunu kullanıyor. Oğulun ise kimliğinde kimlik numarası ve fotoğrafı olmadığı için sandık görevlileri tarafından konsolosluğa geçici kimlik belgesi almaya gönderiliyor. Belgesi ile dönen oğul sandığa geldiğinde, sandık başkanı Aktepe kişinin oy kullanmış olduğunu görüyor. Aktepe, sandıktaki görevlilere kişinin oy kullanıp kullanmadığını sorduğunda, “Hatırlamıyoruz” cevabını alıyor. Oğul M.Y oy kullanmaya sandığa gönderildikten sonra seçmen listesinde ismi kaydedilirken kimlik bilgilerine bakıldığında baba ve oğulun fotoğrafları dışında aynı bilgilere sahip olduğu görülüyor.

Sonuç olarak, aynı kimlik bilgileri ile sandıkta iki oy kullanıldı. Fakat sistemde tek oy kullanıldığı gözüküyor. Sandık görevlileri, durumu anlatan metni Yüksek Seçim Kurulu’na bildirdi.

BELÇİKA’DA İKİ OLAY DAHA YAŞANMIŞTI

Belçika’da bugün sabah saatlerinde ‘sandıklar kapanmasına rağmen oy kullandırıldı’ iddia edilmişti. Halk TV Almanya Temsilcisi Oktan Erdikmen‏’in Twitter’da paylaştığı görüntülerde, ‘Saat 9’u 20 geçiyor’ sözlerine sandık başkanı olduğu iddia edilen kişi, “Geçebilir. Ben sandık başkanıyım, açıyorum” cevabını vermişti.

Öte yandan yine Belçika’da AKP’li bir seçmen, kullandığı iki ayrı oyun fotoğrafını sosyal medyadan paylaşmış, olay büyük tepki çekmişti.

Kaynak: Birgün (Melis Günden)

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…