Belçika’da cinsel ilişkide rıza yaşı 16 olarak belirlendi. Akranlar arası cinselliğin dekriminalize edilmesi için, partnerler arası yaş farkının 5 olması şartıyla, bir kişinin 14 yaşında da rızayla cinsel ilişkiye girebileceği belirtildi.

Belçika’da Ceza Yasası kapsamında yapılan değişikliklerle cinsel ilişkide rıza yaşı düzenlenirken, akran cinselliğinin kriminalize edilmesinin önüne geçildi.

Belçika’da Bakanlar Kurulu’nun 20 Temmuz’da kabul ettiği değişikliklere göre, cinsel ilişkide rıza yaşı 16 olarak belirlendi.

Bunun yanısıra partnerleriyle aralarında en fazla 5 yaş fark olması ve söz konusu partnerin otorite ya da güven ilişkisinde olmadığı biri olması (ebeveyn, akraba ya da öğretmen gibi) şartıyla, 14 yaşına kadar kişilerin de cinsel ilişkiye rıza gösterebileceği kabul edildi.

Belçika’da yasa değişikliğinden önce, rıza şartı aranmaksızın 16 yaş altı cinsel ilişki yasaktı.

Cinsel şiddetin cezası arttı

Belçika’da tecavüz suçu 1 aydan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılıyordu.

Yeni değişiklikle, tecavüz suçu 5 yıldan 10 yıla kadar hapisle cezalandırılacak.

Türkiye’de 15 yaş

Türkiye’de TCK 103. maddeye göre, 15 yaşını tamamlamamış her çocuğa karşı gerçekleştirilen her türlü cinsel davranış cinsel istismar sayılıyor. Yani 15 yaştan itibaren rıza aranmaya başlıyor.

Türkiye yasalarında akran cinselliğine dair bir ayrım bulunmuyor. Yasa, 15 yaş üstü çocuklara yönelik istismar düzenlemesi içermediği için eleştiriliyor.

Rıza yaşı her ülkede değişiklik gösteriyor. Akranlar arası cinselliğin cezalandırılmaması için bir yaş aralığı belirleniyor.

Örneğin Almanya’da rıza yaşı 16 olarak belirlense de, koruyucu önlemler 18 yaşına kadar tüm çocukları kapsıyor. Ayrıca akranlar arası ilişkilerde, partneri 21 yaş üzeri olmadığı sürece, rıza yaşı 14 yaş. Avusturya’da da partnerler arası yaş farkının 3 olması şartıyla, rıza yaşı 14.

Kaynak: Bianet

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…