Haziran’da anlaşmaya varılan reform tasarısı uygulanmaya başladı. İşçiler, işverenle anlaşmaya vararak haklarını kullanmaya başlayabilecekler. Ayrıca, mesai saatleri dışında işverenle haberleşme aygıtlarını kapatabilecekler.

Belçika’da çalışanlara haftada 5 gün yerine 4 gün çalışma imkanı sunan uygulama bugün başladı.

Koalisyon partilerinin Haziran’da vardığı anlaşmayla meclisten geçirilen düzenleme Pazartesi’den başlayarak yürürlüğe girdi.

Düzenlemeyle, çalışanlar 4 günlük çalışma uygulamasına göre çalışmak istediklerini işverene bildirdikten sonra  38 saatlik  haftalık çalışma süresini 5 değil dört günde doldurabilecek.

Bu biçimde çalışma konusunda işverenle anlaşanlar hafta sonu tatilini 3 gün yapabilecek ya da ek bir günlük tatili hafta içinde geçirebilecek. Bu imkan işverenle anlaşarak, 6 aylık peryotlarla yenilenebilecek.

İşverenlerin bu talebi, haklı bir  gerekçeleri varsa reddetme hakları da var. Ya da başka bir deyişle, haklı bir gerekçe olmadıkça işverenlerin bu talebi reddetme hakları yok.

Uygulamayı eleştiren işverenler, iş yükünün 5 gün yerine 4 güne yoğunlaştırılmasının iş yerleri bakımından sakıncalarına dikkat çekiyor. Ayrıca çalışanların uzun saatler çalıştıktan sonra evlerine giderken harcanan zamanla birlikte çok uzun süreleri ev dışında geçirebileceği, bunun da olumsuz etkiler yaratabileceği belirtiliyor.

Reform paketi yalnızca çalışma
saatleriyle sınırlı değil

Belçika’da koalisyon hükümeti ortaklarının, haftalık çalışma gününü 4’e indiren yeni yasa tasarısı ayrıca çalışanlara, işverence kendilerine gönderilen e-posta ve diğer web mesajlarına yanıt vermeme hakkını da tanıyor.

Koalisyon hükümetinin reform paketinde ayrıca 2030’da yüzde 80 istihdam hedefine ulaşılmasına yönelik düzenlemeler de yer alıyor. Bu kapsamda internetten satış uygulamaları için çalışanların haklarının artırılması, çalışanların ek eğitim hakkı, e-ticaret alanında çalışanlara gece çalışması gibi esnek mesai hakkı gibi yenilikler de reform paketinde bulunuyor.

Reform paketi, işçilere çalışma cihazlarını kapatma ve mesai saatlerinden sonra misilleme korkusu olmadan işle ilgili mesajları görmezden gelme hakkı da verecek.

Belçika federal hükümeti Ocak’ta kamu çalışanlarına işeriyle bağlantı kurdukları cihazları kapatmalarına ve mesai saatleri sonrasında herhangi bir yaptırıma uğramaksızın patronlardan gelen mesajları görmezden gelmelerine hakkı tanımıştı. Yeni yasayla özel sektördekiler de dahil üzere tüm Belçikalı işçiler aynı hakka sahip olacak.

Kaynak: Bianet

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…