“Birlikte bir film izlemek istediğimiz için yargılanmak istemiyoruz ve bu ülkede, “akılla izah edilemeyecek” ceza davalarıyla yargılananlar sadece bizler değiliz. Ancak bütün bu karanlığın üstünde tepinmenin tek yolu, birlikte mücadele.

İstanbul Kadıköy’deki BEKSAV’da  Sinema Kolektifi’nin LGBTİ+ Onur Ayı sebebiyle düzenlediği film gösteriminin yasaklanmasının ardından gözaltına alınanlar hakkında dava açıldı.

“Bayrakları as as as’maya devam edeceğiz”

BEKSAV Sinema Kolektifi’nden yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Demokratik olmayan bir işleyişin çarkları arasında mucizeler bulacağını sanan insanlar değiliz, ancak bize dayatılan zorlukları yenebileceğimize inancımız, daima taze!”

“Onur Ayı ve sonrasında lubunyalarla dayanışmadık sadece, 15-16 Haziran direnişinin yıldönümünde işçileri davet edip birlikte izlediğimiz filmi tartıştık. Yeryüzünün çeşitli bölgelerinde ezilenlerin tecrübelerine dair izler taşıyan filmler izledik. Sosyal medya mecralarımıza her hafta içerikler hazırlıyor, kendi damarımıza yol açıyoruz elimizden geldiğince. Gün gelecek, ezilenlerin sineması adına daha yüksek sesle, daha büyük harflerle konuşacağız.”

“Birlikte bir film izlemek istediğimiz için yargılanmak istemiyoruz ve bu ülkede, “akılla izah edilemeyecek” ceza davalarıyla yargılananlar sadece bizler değiliz. Ancak bütün bu karanlığın üstünde tepinmenin tek yolu, birlikte mücadele. Demokratik kamuoyunu, dostlarımızı, lubunları dayanışmaya, gökkuşağı bayraklarını as as as’maya davet ediyoruz.”

Ne olmuştu?

7 Haziran akşamı Bilim Estetik Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı’nda (BEKSAV), Pride filmi gösterimi öncesi kurum ablukaya alınmış, görüşmek isteyen sanatçılar uzun süre ablukada tutulmuş daha sonra da işkenceyle gözaltına alınmıştı.

Yine BEKSAV’a geliş yolları polis barikatlarıyla kapatılmış, dayanışmak isteyenler de darp edilmişti. Gözaltına alınan BEKSAV Sinema Kolektifi üyeleri, sabaha karşı vakfa onlarca kilometre uzakta bir hastanenin önünde serbest bırakılmıştı.

Kaynak: Bianet

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…