Behçet Aysan Şiir Ödülünü Durbaş, Metin Altıok Şiir Ödülü’nü Çapan aldı. Tören 24 Aralık’ta…

2 Temmuz 1993’te Sivas’ta, katledilen iki şair, Metin Altıok ve Behçet Aysan, adlarına verilen ödüllerle ölümlerinin 25’inci yılı dolayısıyla yeniden bir araya geliyor.

Katliamın 25.yılı nedeniyle bir defaya mahsus olmak üzere ortak düzenlenecek olan ödül töreni öncesinde iki ödülün seçici kurulları toplanarak karar aldı. Bu kapsamda Kırmızı Kedi Yayınevi’nin düzenlediği ve bu yıl 11’incisi gerçekleşecek Metin Altıok Şiir Ödülü’ne “Son Duraktan Bir Önce” adlı son kitabıyla Cevat Çapan, Türk Tabipler Birliği tarafından 23’üncüsü düzenlenen Behçet Aysan Şiir Ödülü’ne de “Şayeste” adlı kitabıyla Refik Durbaş değer görüldü. 1 Aralık Cumartesi günü yaşamını yitiren Durbaş, ölümünden önce ödülü aldığını öğrenmişti. Dolayısıyla Behçet Aysan Şiir Ödülü de Durbaş’ın son ödülü oldu.

BEHÇET AYSAN ŞİİR ÖDÜLÜ REFİK DURBAŞ’A

Doğan Hızlan, Ahmet Telli, Ali Cengizkan, Cevat Çapan ve Turgay Fişekçi’den oluşan Behçet Aysan Şiir Ödülü Seçici Kurulu 26 Kasım tarihinde toplandı.

“1960’lardan beri şiirimizin önde gelen isimlerinden biri olarak emek dünyası ile iç içe bir şiir anlayışı kuran, toplumun tüm ezilenlerinin, mağdurlarının yanında yer alan, çağının vicdanı olmaya öncelik veren, kendi kuşağının arasında da seçikleşerek devraldığı şiir mirasını gittikçe geliştiren, bu yıl yayınlanan son kitabı “Şayeste” ile de şiir çizgisinin yeni ve olgun ürünlerini veren” Refik Durbaş’ı oy birliği ile ödüle değer gördü.

Seçici Kurul’dan edinilen bilgiye göre, kurul adına Turgay Fişekçi Durbaş’ın eşi Bilge Hanım’a ulaştı. Yoğun bakımda olan Refik Durbaş’a Behçet Aysan Şiir Ödülü’nü aldığı iletildi. Seçici kurul, “Tek tesellimiz süreçte Refik Durbaş’ın son anlarında da olsa ödülden haberdar olmasıdır” diyerek Durbaş’ın acı kaybından duydukları üzüntüyü dile getirdi.

METİN ALTIOK ŞİİR ÖDÜLÜ CEVAT ÇAPAN’A

Ahmet Telli, Ali Cengizkan, Eray Canberk, Haydar Ergülen ve Şükrü Erbaş’tan oluşan Metin Altıok Şiir Ödülü Seçici Kurulu gerekçeli kararını şöyle açıkladı:

“Bireyi ve toplumu sevgisizlikle çürüten kaotik bir dünyaya karşı, doğadan süzülmüş güzelliklerle yeni bir yaşama sevincine çağırması; günümüz insanını içine sürüklendiği korku ve yalnızlık çukurundan, geçmişin insani değerleri ve hayat bilgisiyle, yaşama sevgisiyle, şiirin yaratıcı diliyle bu cehennemden çıkarması; yıllardır bir iyilikle sürüp gelen şiirini, çok daha yalın-ince-derin bir yere taşıması; ayrıca bir şiir kuramı yazmaksızın, fakat yazdığı şiirlerle, şiirin doğallığını ve insanın şiirin içinde olduğunu gösteren güçlü, kalıcı bir düşünceyi var ettiği, şiiri ‘yabancımız’ değil, yitik geçmişimiz olarak aramayı sürdürdüğü, şiirin başka bir zaman olduğu duygusunu derinliğine hissettirdiği, okuyanda şiir yazmayı özendirdiği, kişisel anlatıların evrensel de olabileceğini gösteren iddiasız ustalığı nedenleriyle Cevat Çapan ödüle değer görüşmüştür.”

Ödül Töreni 24 Aralık Pazartesi günü İstanbul’da gerçekleşecek. Törenin yeri ve tören programıyla ilgili detaylı bilgiler ilerleyen günlerde paylaşılacak.

Kaynak: Gazete Duvar

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…