AKP’li Bülent Turan bedelli askerlikle ilgili düzenlemenin Ekim’de Meclis’e verileceğini, OHAL ile ilgili düzenlemeleri içeren yasa teklifininin ise Meclis Başkanlığına sunulduğunu açıkladı.

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan bedelli askerlik ve OHAL uygulamasına ilişkin konuştu. Turan “Meclis açıldığında ilk düzenleme bedelli askerlik olacak” dedi.

Basında bedelli askerlik için yaşın 27, ücretin ise 20 bin lira olarak belirlendiğinin yazılması üzerine Turan, bedelliyle ilgili kulis bilgilerinin doğru olmadığını söyleyerek Meclis açıldığı zaman ilk işlerinden birinin bu olacağını dile getirdi. AKP’li Turan, “Ekim gibi gündeme geleceğini ifade etmek istiyorum” dedi.

Bedelli askerlik uygulaması en son 2014 yılında uygulanmıştı.

OHAL 18 TEMMUZ’DA KALKIYOR

Bülent Turan Meclis’e sunulan OHAL ile ilgili düzenlemelere ilişkin de konuştu. Turan, 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin ardından 20 Temmuz’da yürürlüğe giren ve 7 kez uzatılan Olağanüstü Hal (OHAL) sonrası için yeni düzenlemeye ilişkin yasa teklifinin Meclis Başkanlığı’na sunulduğunu açıkladı.

AKP Grup Başkan Vekili Bülent Turan, gazetecilere yaptığı açıklamada, “OHAL 18 Temmuz’da Türkiye’nin gündeminden kalkacaktır” dedi.

VALİLERİN YETKİSİ ARTIRILIYOR

AKP’nin kanun teklifine göre valiler, kamu düzenini veya güveliğinin olağan hayatı durduracak veya kesintiye uğratacak şekilde bozulduğu ya da bozulacağına ilişkin ciddi belirtilerin bulunduğu hallerde 15 günü geçmemek üzere ildeki belirli yerlere giriş ve çıkışı, kamu düzeni ya da kamu güvenliğini bozabileceği şüphesi bulunan kişiler için sınırlayabilecek. Valiler, belli yerlerde veya saatlerde kişilerin dolaşmalarını, toplanmalarını, araçların seyirlerini düzenleyebilecek veya kısıtlayabilecek. Valiler, ruhsatlı da olsa her çeşit silah ve merminin taşınması ve naklini yasaklayabilecek.

Tehlikenin veya suç işlemenin önlenmesi amacıyla usulüne göre verilmiş sulh ceza hakimi kararı veya bu sebeplere bağlı olarak gecikmesinde sakınca bulunan hallerde askeri birlik komutanının veya askeri kurum amirinin ya da birim amirinin yazılı emri üzerine kişilerin üstü, araçları, özel kağıtları veya eşyası aranabilecek. Düzenlemede gözaltı süresine ilişkin belirlemeler de yer alıyor. Gözaltı süresi yakalama yerine en yakın hakim veya mahkemeye gönderilmesi için zorunlu süre hariç yakalama anından itibaren 48 saati, toplu olarak işlenen suçlarda 4 günü geçemez deniliyor.

AKP‘nin, OHAL sonrası yeni düzenleme ile ilgili teklif hakkında diğer partilerle görüştüğü de belirtildi.

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…