Bedelli askerlik süresinin 21 güne düşürülmesine ilişkin önerge kabul edildi. Yurt dışında yaşayanlar da 2 bin Euro karşılığında bedelli askerlik yapabilecek.

Bedelli askerlikle ilgili düzenleme TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülüyor. Tasarının, yurt dışında yaşayanlara bedelli askerlik yapma hakkı tanıyan ilk maddesi kabul edildi. Ayrıca, bedelli askerlikteki eğitim süresinin 21 güne indirilmesi için verilen önerge de kabul edildi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu; bedelli askerlik, sağlık çalışanlarına yıpranma payı, doktor ve diş hekimi emeklilerine ek ödeme gibi düzenlemeleri içeren torba yasa teklifini görüşüyor.

Toplantıda, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının bedelli askerlik yapmasına olanak tanıyan madde kabul edildi. Yurt dışında yaşayanlar 2 bin Euro karşılığında bedelli askerlik yapabilecek.

Tasarıda, 28 gün olarak belirlenen bedelli askerlik süresinin 21 güne düşürülmesi için önerge verildi. Önergenin kabul edilmesiyle süre 21 güne indirildi. Tasarının 25 yaş ve 15 bin lira koşuluyla, 21 gün bedelli askerlik yapılmasına dair 2’nci maddesi de komisyonda kabul edildi.

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…