Özgür Denizli

BBS Metal’de sendikal kıyım

Gebze’deki BBS Metal’de işçiler Birleşik Metal İşçileri Sendikası’nda örgütlendikleri için baskıya maruz kaldı, 11 işçi işten çıkarıldı, direniş başladı

Patronların Anayasal bir hak olan sendikalaşmaya karşı sergiledikleri saldırgan tutumun bu seferki adresi de Gebze’de bulunan BBS Metal fabrikası oldu. DİSK Birleşik Metal-İş’in (BMİS) örgütlendiği işyerinde çoğunluk tespitinin ardından patron hep yapıldığı gibi sendikal örgütlenmenin altını oymak için işçi kıyımına gitti. Kıyıma ve bu sendika düşmanı tutuma tavır alan işten işçiler işyeri önünde direnişe başladı.

İşten atılan 11 işçiden ilk olarak ikisinin işine son verildiği, diğer dokuzunun da arkadaşlarının uğradığı muamelenin nedenini öğrenmek için patronla görüşmek isteyen işçiler olduğu öğrenildi.

BBS Metal’deki bu sendikal kıyımla birlikte son aylarda sendikalaştıkları için saldırıya uğrayan işyerlerine (Babacanlar Kargo, Cargill, Flormar, Aydın Belediyesi, Muğla taşıt istasyonları) bir yenisi daha eklenmiş oldu.

BMİS’in bugün toplanan Gebze Şube Temsilciler Kurulu sonrasında  temsilciler birlikte BBS Metal işçilerine destek ziyaretinde bulundular.

 

Exit mobile version