Özgür Denizli

“Başkanlığın 100 günlük programında emek yok, krize çözüm yok”

Erdoğan’ın 100 günlük eylem planına ilişkin değerlendirme yapan DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu, “Başkanlığın 100 günlük programında emek yok, krize çözüm yok” dedi

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, 3 Ağustos’ta Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 100 günlük eylem planını değerlendirdi.

“Yeni başkanlık rejiminde artık bir hükümet ve hükümet programı olmadığı için bu eylem programı hükümet programı anlamına geliyor” diyen Çerkezoğlu, sözlerine şöyle başladı:

Türkiye’nin ciddi bir ekonomik kriz ile yüz yüze olduğu bugünlerde programda krize karşı hiçbir ciddi önlem yer almıyor. Programda tırmanan enflasyon ve döviz kuru karşısında ne yapılacağına dair tek satır, dahası tek kelime yok. Kanal İstanbul ve Millet Bahçeleri gibi fantastik rant projelerinin yer aldığı programda, milyonların iş ve aş derdiyle ilgili ciddi hiçbir öneri yok.

100 günlük eylem planında çalışma hayatının temel sorunlarına dair çözümlerin yer almadığını belirten Çerkezoğlu, şunları kaydetti:

Programda var olan çalışma hayatı ile ilgili hedefler ise oldukça eksik ve yetersiz. Programın Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bölümündeki 33 hedefin büyük bölümü bazı sosyal hizmetlerin iyileştirilmesi, işverenlere dönük teşviklerden ve teknik düzenlemelerden oluşuyor.

“Emeklilere dair skandal hedef, skandal itiraf”

Programın ilk hedefinde 100 gün içinde emekli aylıklarının 1.000 TL’ye tamamlanacağının olduğunu söyleyen Çerkezoğlu sözlerine şöyle devam etti:

Bu hedef tam bir skandal niteliğinde. Dahası emeklilerle dalga geçilmesi anlamına geliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan 4 Haziran 2018 tarihinde yaptığı bir açıklamada ‘bugün ülkemizde az sayıdaki istisna haricinde asgari ücretin altında emekli maaşı alan kimse bulunmuyor’ demişti. Erdoğan’ın bu açıklaması ile 100 günlük programda yer alan ‘en az 1.000 TL emekli aylığı’ hedefi tam bir tezat oluşturuyor. Eğer asgari ücretin altında az sayıda emekli aylığı alan varsa emekli aylıkları en az asgari ücret düzeyine yükseltilmelidir.

“Seçim vaadi “3600 Ek Gösterge” programda yok”

“Cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasında sırasında önce Muharrem İnce tarafından gündeme getirilen daha sonra da Erdoğan tarafından vaat edilen ve AKP’nin seçim beyannamesinde de yer alan bazı memur kategorileri için 3600 ek gösterge de eylem programında yer almadı” diyen Çerkezoğlu, bu durumun yüz binlerce kamu çalışanını ilgilendirdiğini ve seçim sürecinde verilen sözlerin unutulduğunun altını çizdi.

“Programda işsizliğe çözüm yok”

100 günlük planında çalışma hayatının temel sorunlarına ilişkin köklü çözümler yer almadığını vurgulayan Çerkezoğlu, “İşsizlikle mücadele kısmi tedbirlere ve güvencesiz istihdam biçimlerinin artırılması ile sınırlı bir perspektifle ele alınmış durumda. İstihdam yaratılmasına dönük tedbirler işbaşı eğitimi ve sosyal çalışma programları ile sınırlı. Kalıcı istihdam artışı sağlayacak tedbirler programda yok” dedi.

Çerkezoğlu planda kadın istihdamının da ele alınmadığını açıklayarak “Kadınların asıl sorumluluğunu evdeki işler olarak tanımlayan, kadın istihdamını “annelik” üzerinden ele alan, kadınları çalışma hayatında “misafir” olarak gören ve bu nedenle güvencesiz-eğreti istihdam biçimlerinin önünü açan yaklaşım 100 günlük programda kendini gösteriyor” ifadelerini kullandı.

“İlk 100 günde işçinin yaşam hakkı yok”

Çerkezoğlu son olarak 100 günlük planda iş cinayetleri ve işçi sağlığı ve güvenliğinin tek satırla da olsa yer almadığını belirterek sözlerini şöyle tamamladı:

Ekonomik kriz tehlikesini görmezden gelen, milyonların taleplerine kayıtsız, işçilerin sorunlarını yok sayan, seçim meydanlarında verilen sözlerin yer almadığı, eski söylenenlerin yalanlandığı bu programın ülkenin ve emeğiyle geçinen büyük çoğunluğun temel sorunlarına çözüm olamayacağı açıktır.

Kaynak: Sendika.Org

 

Exit mobile version