Başka Serinhisar Yok, Taş Ocağı İstemiyoruz

Serinhisar’da Akça Beton’un Kalker Ocağı, Kırma Eleme Tesisi, Hazır Beton Santrali, Asfalt Plent Tesisi Kapasite Artırımı, Kalker Ocağı Alan Artırımı ve Proses İlavesi projesinin ÇED toplantısı halkın yoğun tepkisi nedeniyle yapılamadı. Çevre ve Şehircilik İl müdürlüğü yetkilileri salonu terk ettiği için tutanağı vatandaşlar tuttu.

DENİZLİ Serinhisar’da, taş ocağı şantiyesi alanının genişletilmesi için şirket yetkililerince düzenlenen Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısı, ilçe sakinlerince protesto edildi. Serinhisar’da, bünyesinde taş ocağı şantiyesi olan şirketin yetkililerince kalker ocağı alanının artırılması için alınan ÇED olumlu raporunun halka sunulması için toplantı düzenlendi. Gençlik ve Kültür Merkezi’ndeki toplantıya şirket yetkilileri, Denizli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü temsilcisi ile Serinhisarlılar ve çok sayıda çevreci katıldı. Taş Ocağını istemeyen geniş yelpazede bir kalabalık toplanmıştı. Tüm siyasi partilerden vatandaşlar, sivil toplum örgütleri, siyasi parti temsilcileri, dernekler, yaşam savunucuları yanısıra Serinhisar ve Denizli Belediye Meclis üyeleri de halkın protestosuna destek verdi.

Taş ocağı şantiyesinin genişletilmesine tepki gösteren ilçe sakinleri, toplantıya ‘Siz betonu, biz yaşamı savunacağız’, ‘Başka Serinhisar yok’, ‘Taş ocakları ekolojik dengeyi bozuyor, istemiyoruz’, ‘Dinamit değil, horoz sesiyle uyanmak istiyoruz’ yazılı dövizlerle katıldı.

 

Başka Serinhisar Yok, Taş Ocağı İstemiyoruz

Halk Katılım toplantısına katılım yoğundu. Toplantıya yarım saat kala salonu dolduran vatandaşlar, protesto gösterilerine başladı. Islık, slogan, masalara vurma, tabakları masaya vurma, alkışlı protestolarla vatandaşlar seslerini yükseltti. Vatandaşların yoğun tepkisinin nedeni yirmi yıldır mevcut taş ocaklarının yol açtığı sağlık sorunları, tarım ve hayvancılıkta ciddi gerileme, doğal bitki örtüsünün yok olması, artan trafik kazaları ile ilgili şikayetlerine yetkililerin ilgisiz kalması. Dahası mevcut taş ocaklarının kapatılması bir yana kapasite artışına gidilmesi. Halkın topladığı binlerce imzaya yönelik herhangi bir çalışma yapılmaması. Yaşananlar ile tüm bilgilere sahip olunduğu, şirketin vereceği bilgiye ihtiyaçlarının olmadığı Serinhisarlar tarafından dile getirildi.

Toplantı başlamadan salona gelen yaklaşık beş yüz kişi, elleriyle masalara vurarak, protestoya başladı. İlçe sakinlerinden Cemile Koyun, taş ocakları nedeniyle rahat nefes alamadıklarını belirterek, “Tozlar nedeniyle hasta oluyoruz. Artık horoz sesiyle uyanmak istiyoruz” diye konuştu.

Ayşe Fatma Gülgüç de akciğer rahatsızlığı bulunduğuna dikkat çekerek, “Taş ocaklarının neden olduğu tozdan nefes alamaz hale geldik. Bu tesis buradan kalkacak. İnsanlar hep hasta oluyor. Bahçemde yetişen kirazların toz nedeniyle kalitesi düştü, elimde kaldı” dedi.

Taş Ocağı İstemiyoruz Tutanağını Halk Tuttu

Serinhisarlıların eylemi, yaklaşık 2 saat sürdü. Yoğun tepkiler nedeniyle toplantı yapılamayınca yetkililer toplantıyı başlatmadan, tutanak tutmadan salonu terkettiler. Bunun üzerine vatandaşlar da salonda yetkili olmadığı için toplantının yapılamadığına dair tutanağı kendileri yazarak imzalayıp kayıt altına aldılar.

 

Kaynak: DHA

 

İlginizi çekebilir