Baroların açıklamasını haberleştiren Mezopotamya Ajansı ve baro başkanlarına soruşturma

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, ‘görevli hakimin kimliği belirtilerek terör örgütlerine hedef gösterme’ suçlamasıyla ilgili kişiler hakkında soruşturma açtı.

Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın ile bir hakim arasındaki tartışmaya tepki gösteren 53 baronun açıklamasını haberleştiren Mezopotamya Ajansı ve iki baro başkanına soruşturma başlatıldı.

Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın’ın, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) soruşturması nedeniyle tutuklama istemiyle sevk edildiği meslektaşı Berdan Acun’u savunduğu sırada nöbetçi Sulh Ceza Hakimi ile aralarında yaşanan tartışma sonrası 53 baronun yaptığı açıklamayı haberleştiren Mezopotamya Ajansı’nın (MA) muhabiri, sorumlu yazı işleri ve imtiyaz sahibi ile haberi twitter hesaplarından paylaşan Antep Barosu Başkanı Bektaş Şarıklı, Antalya Baro Başkanı Polat Balkan, Diyarbakır Barosu Avukatı Hanefi Kandemir ve Diyarbakır Barosu’nun resmi twitter hesabından paylaşan bir kişi hakkında soruşturma başlatıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Diyarbakır Terörle Mücadele Müdürlüğü Siber Suçlar Bürosu’nca hazırlanan araştırma raporu doğrultusunda haberde, söz konusu hakimin açık ismi yazılarak “görevli hakimin kimliği belirtilerek terör örgütlerine hedef gösterme” suçlamasıyla ilgili kişiler hakkında soruşturma açtı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, haklarında soruşturma başlatılan kişilerin kimlik ve adres tespiti yapılarak ifadelerinin alınması için Emniyet Müdürlüğü’ne talimat verdi.

Kaynak: ARTI GERÇEK

İlginizi çekebilir