Barış İçin Akademisyenlerin iddianamelerini hazırlayan İsmet Bozkurt “FETÖ mensuplarıyla para pazarlığı yaptığı için” açığa alındı

Barış İçin Akademisyenlerin iddianamelerini yazan Cumhuriyet Savcısı İsmet Bozkurt ile Cumhuriyet Savcısı Lütfi Karabacak’ın “FETÖ mensuplarıyla para pazarlığı yaptıkları için” açığa alındığı ifade edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nda görevli Cumhuriyet Savcısı Lütfi Karabacak ile Faili Meçhul Suçlar Bürosu’ndan Cumhuriyet Savcısı İsmet Bozkurt HSK 2. Dairesi tarafından açığa alındı.

Cumhuriyet’ten Seyhan Avşar’ın haberine açığa alınan savcıların tahkikak aşamasını yürüttükleri FETÖ dosyalarında para karşılığında şüpheliler hakkında takipsizlik kararı verdikleri iddia edildi.

Haberde savcılar hakkındaki soruşturmayı Cumhuriyet Başsavcı Vekili Hasan Yılmaz’ın yürüttüğü ifade edilirken telefonla ulaşılan savcı Karabacak’ın kendisine açığa alındığına dair resmi bir belgenin tebliğ edilmediğini söylediği aktarıldı.

Konuşmalar polis dinlemesine takıldı iddiası

Savcıların, polisin takibe aldığı “Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)” mensubu olduğu iddia edilen kişilerle konuşmalarının dinlemeye takıldığı, haklarında bir avukatın şikayette bulunduğu ve takipsizlik kararı için “para pazarlığı yapıldığı” ileri sürüldü.

Bozkurt barış akademisyenleri iddianamesini hazırlamıştı

Açığa alınan savcılardan İsmet Bozkurt’un dört barış akademisyeninin bir süre tutuklu kalmasına neden olan ve yine “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisine imza atan bütün akademisyenler hakkında ayrı ayrı hazırlanan iddianamenin altında imzası vardı.

Bozkurt, Suudi Arabistan Konsolosluğu’nda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı soruşturmasını da yürütmüştü. Bozkurt, Rixos otellerinin sahibi olan ve bir dönem FETÖ içerisinde yer aldığını itiraf eden iş insanı Fettah Tamince hakkında da “kovuşturmaya yer yoktur” kararı verdi.

Son olarak GENPA İcra Kurulu Başkanı Fatih Erdem hakkında, “FETÖ silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan iddianame hazırladı. İddianamenin basında yer almasından kısa bir süre sonra Bozkurt’un, görev yeri değiştirildi. Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’ndaki görevinden alınan Bozkurt Faili Meçhul Suçlar Bürosu’nda görevlendirildi.

Karabacak hakkında HSYK’da soruşturma vardı

Açığa alınan bir diğer savcı Lütfi Karabacak hakkında ise 2005’te Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından bir soruşturma yürütüldü. Soruşturma sonucunda HSYK tarafından Karabacak’a yer değiştirme cezası verildi.

Daha sonra İstanbul’da göreve başlayan Karabacak MİT TIR’ları davasında duruşmaya iki gün kala değişen İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin ikinci heyetinin duruşma savcısı olarak görev yaptı.

Karabacak, FETÖ’nün yargı yapılanması kapsamında yargılanan eski savcı Turhan Turunç’un, “pişmanlık göstererek samimi beyanlarda bulunduğu ve örgütün yapısının çözülmesine katkı sağladığı gerekçesiyle etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmasını” istedi.

Avukat Kazan Twitter’dan yazdı

Barış Akademisyenlerinin savunmanlığını üstlenen avukatlardan Aslı Kazan da bilgiyi sosyal medya hesabından paylaştı.

Asli Kazan@perapea

Barış Bildirisini imzalayan akademisyenleri terörle bağlantılı olmakla suçlayıp haklarında davalar açan savcı İsmet Bozkurt, FETÖ soruşturmalarında takipsizlik kararı vermek İçin şüphelilerle para pazarlığı yaptığı gerekçesiyle açığa alındı. @BarisAkademik

Kaynak: Bianet

İlginizi çekebilir