Barış Anneleri: Bu ülkenin 7 bin çocuğu açlık grevinde hiçbir ses yok!

Cezaevlerinde başlatılan açlık grevleri sürerken Diyarbakır’da bir araya gelen anneler, çocuklarının yaşaması için tecridin kaldırılmasını istedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle başlattığı açlık grevi 152’nci gününde devam ediyor.Federe Kürdistan Bölgesi’nin Hewler kentinde HDP üyesi Nasır Yağız 139, Strasburg’da 14 kişi ve Galler’de İmam Şiş 113, cezaevlerindeki tutukluların 16 Aralık’ta başlattığı açlık grevi 114 gündür sürüyor.

ÇOCUKLARI AÇLIK GREVİNDE OLAN ANNELER AÇIKLAMA YAPTI

Açlık grevi eylemleri 1 Mart itibariyle tüm cezaevlerine yayıldı. Türkiye genelinde yaklaşık 7 bin tutuklu açlık grevini sürdürüyor. Son günlerde cezaevlerinden ölüm haberleri de gelmeye başladı. Çocukları, yakınları açlık grevinde olan anneler İHD Diyarbakır Şubesi binasında basın açıklaması yaptı. Açlık grevi karşısında yaşanan duyarsızlıklara tepki gösterdi. Anneler adına Türkçe açıklama yapan Raife Özbey, kardeşi Selamettin Yılmaz İzmir Şakran Cezaevinde. Çocuklarının ölüm döşeğinde olduğunu ifade eden Özbey, “Çocuklarımız aylardır açlık grevindedir. Bu konuda basında tek bir haber çıkmış değil. Sanki böyle bir şey olmamış gibi davranıyorlar. Bu kadar duyarsızlık olmaz” dedi.

‘7 BİN İNSAN ÖLÜM KAPISINDA’

Cezaevlerinde 7 bin insanın aylardır açlık grevinde olduğunu ifade eden Özbey, “Çocuklarımız ölüm kapısındalar. Kimseden ses çıkmıyor. Ses çıkarmanız için illa çocuklarımızın ölmesi mi gerekiyor? Bakın cezaevlerinden ha bire cenazeler çıkıyor. Yazık değil mi? Bunların ciğerleri sızlamıyor mu? Yeter artık diyoruz. Bir çare, çözüm bulunsun. Bakın çözümü bulunmayacak hiçbir şey yoktur. Bize neden bunlar yapılıyor. Bu zulüm, eziyet yetmedi mi daha… Bize kulak verilsin, duyulsun sesimiz” diye sitem etti. Duyarsızlığa tepki gösterdi.


Çocukları cezaevinde açlık grevinde olan, çocuklarının yaşaması için tecridin kaldırılmasını istedi.

EMİNE ERDOĞAN’A ÇAĞRI

Bir anne olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’a da seslenmek istediğini ifade eden Özbey, şu çağrıda bulundu: “Biz anneler olarak Emine Erdoğan’a sesleniyoruz. Siz bir annesiniz. Sizin de çocuklarınız var. Kendinizi 5 dakika bizim yerimize koyun. Çocuklarınız aylarca açlık grevinde olmuş olsaydı ne yapardınız? Biraz düşünün, sizde annesiniz.

‘TECRİDİ KALDIRIN, ÇOCUKLARIMIZ SAĞLIĞINA KAVUŞSUN’

Bakın çocuklarımız tecridin bitmesi için açlık grevindeler. Çocuklarımız ölüm döşeğinde. Bu ülkenin kötülüğünü istemiyoruz. Evet, tecrit bitsin. Tecrit insanlık suçudur. Kaldırın bu tecridi bitsin bu grev. Kaldırın bu tecridi çocuklarımız sağlığına kavuşsun. Bir seçim için dünyayı ayağa kaldırıyorlar, 7 bin insan ölüm döşeğinde kimseden ses çıkmıyor. 7 cenaze çıktı cezaevinden. Kimsenin umurunda değil. Bu kadar duyarsızlık, bu kadar sessizlik olamaz. Kimse bize bir kapı göstermiyor. Kimse bize çözüm bulmuyor.”

Barış Annelerinden Kudret Eryılmaz ise Kürtçe açıklama yaptı. Eryılmaz’ın oğlu Yakup Eryılmaz, Patnos cezaevinde. Hem Eryılmaz’ın oğlu, hem de Raife Özbey’in kardeşi açlık grevinde. Tüm siyasi partilere de çağrıda bulunan anneler çözüm bulunmasını istedi.

Kaynak: Duvar-Remzi Budancır

İlginizi çekebilir