Barcelona gelirlerde 1 milyar dolar sınırını aştı. Başarının “Neymar’ın satışından elde edilen olağanüstü gelir” olduğu açıklandı

İspanya’da Barcelona futbol kulübü, dünyada 1 milyar dolar gelir sınırını aşan ilk spor kulübü oldu. Barcelona, geride kalan sezonda 1.05 milyar dolar (914 milyon Euro) kazandı. Kulüp beş yıl içinde kendi gelir rekorunu kırma sekizinci yılında da kâr bildirimi yapma başarısı gösterdi.

BORCU 157.4 MİLYON EURO

Takımın gideri ise 1.017 milyar dolar (882 milyon Euro) olurken, vergi kesintisi sonrası net kar 15 milyon dolar (13 milyon Euro) olarak gerçekleşti ve kulübün 2010’dan bu yana elde ettiği kar 217 milyon dolara (188 milyon Euro) ulaştı. Takımın borcunun ise 30 Haziran itibarıyla 157.4 milyon Euro olduğu açıklandı.

Yeni gelişmeler ışığında Barcelona kulübünün CEO’su Oscar Grau da 2018/2019 sezonu bütçesini 1.105 milyar dolar (960 milyon Euro) olarak öngördüklerini belirtti.

Kulüp yönetiminin açıklamasında, mali tablonun, “Mevcut yönetim kurulunun görev süresinin son yılı olan 2021’e kadar 1 milyar Euro gelir elde etmek için ortaya konulan stratejik plan doğrultusunda olağanüstü bir başarı” olduğu ifade edildi.

Kulüp ayrıca “Neymar Jr.’ın satış anlaşmasından kaynaklanan olağandışı gelir (222 milyon Euro) gelecek yılın bütçesinde, reklam ve sponsorluk gelirleri, medya hakları, stadyumların işletmesi ve oyuncuların transferlerinin geliştirilmesiyle telafi edildi” açıklamasında bulundu.

Kaynak: Gazete Duvar

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…