Baraj taşkını sorusunu Çevre Bakanı üstüne almadı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Dicle Barajı’nın kapaklarından birinin kopması ve yaşam alanlarının su altında kalmasıyla ilgili soruya yanıt verdi.

Diyarbakır’ın Eğil ilçesinde bulunan Dicle Barajı’nın kapaklarından biri kopmuş, baraj suyu Dicle Nehri yatağına akmıştı. Nehir suyu sele dönüşmüş, su seviyesi kısa sürede metrelerce yükselmişti.

Eğil, Yenişehir, Sur, Çınar ve Bismil ilçelerinde Dicle nehrine yakın olan yerleşim yerlerinde yaşayan yurttaşlar, evlerini ve işyerlerini terk etmek zorunda kalırken, yurttaşlar geceyi dışarıda geçirmek zorunda kalmıştı.

İhmal sonucu yaşanan mağduriyet ortadayken, Çevre Bakanının konuyla ilgili sorulan soruya verdiği yanıt dikkat çekti.

‘KONU ORMAN BAKANLIĞIYLA ALAKALI’

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Başkanlık Sistemi çerçevesinde bakanlıklarını ilgilendiren projeleri görüşmek, şehirleri ziyaret etmek için gittiği Antalya’da basının sorularını yanıtladı. Antalya Büyükşehir Belediyesi’ndeki toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan Bakan Kurum, Dicle Barajı’nın kapaklarından birinin yağış nedeniyle kopmasına ilişkin sorular soruya “Konu Orman Bakanlığı ile alakalı” yanıtını verdi.

Baraj kapağının kopması ve sonrasında yaşananlarla ilgili son durum bilgisi sorulan Kurum, “Konu Tarım ve Orman Bakanlığımızla alakalı. Valiliğimiz bir kriz masası oluşturdu. Taşkın riskine karşı her türlü tedbiri alıyorlar” ifadesini kullandı.

Kaynak: Artı Gerçek

 

İlginizi çekebilir