Bandırma Belediye Meclisi, belediyeye ait kaçak yapılar için belediye başkanına imar affına başvurma yetkisi verdi.

Bandırma Gazete’den Necdet Mancılık’ın haberine göre, Bandırma Belediye’si ilginç bir karara imza attı. 17 Ekim’de yapılan Bandırma Belediyesi 2. Meclis oturumunda “başkanlıktan” gelen yapı kayıt belgesi alınması için belediye başkanına yetki verilmesi “oy birliği” ile kabul edildi. Bir başka deyişle imar kanunlarını yürütmek ve bu doğrultuda yapılan yapıları denetlemekle sorumlu olan belediye yönetimine kaçak yapılarıyla ilgili imar affına başvurması için yetki verildi.

Belediye’nin kaçak yapısı mı var?

Gazetenin haberine göre önemli bir hizmet olarak lanse edilen “hobi bahçeleri” Bandırma Belediyesi tarafından “kaçak” olarak yapılan yapılar arasında.

1 Ağustos 2016’da yaklaşık 4 milyon TL bedelle, Edincik Mahallesi 76,90 ve 91 no’lu tarla vasıflı parseller üzerinde 292 adet hobi bahçesi, kafeteryası ihalesi yapıldı. İhalenin yapıldığı günlerde bir belediye meclis üyesi “bu projenin tarla vasıflı arazi üzerinde yapılmasının uygun olmadığını, imar durumunun değiştirilmesi gerektiğini” dile getirdi. Ancak bu işlemler yapılmadı ve yapı ruhsatlandırılmadı.

Sonrasında bu konu Edincik Kavşağı ihalesinde tekrar gündeme geldi. Karayolları “tarla” vasıflı olarak bildiği belediye arazisinden kavşak kolunu geçirdi. İlk projeye göre 1 hobi adası, otopark alanı ve hobi bahçesinin yolu kavşak kolunda kaldı. Zira belediye bu konuyla ilgili herhangi bir işlem yapmadığından planlarda söz konusu alan hala tarla olarak görünüyordu.

Karayolları ile görüşmeler başladı. Yapılan görüşmelerde maliyet artırılarak proje değiştirildi, devasa yükseklikte istinat duvarı yapılarak hobi bahçesi ulaşım yolu kurtarıldı, ancak 1 hobi adası kavşak kolunun altında kaldı. Hobi bahçeleri tamamlandı ve bugüne gelindi.

Başka belediyelerde de benzer durumlarla karşılaşılabilir

Gazete Sanat Kafe, Çamlık Kafe, hayvan barınağı, kurban kesim yeri gibi yapıların da ruhsatı olmadı yönünde iddialar olduğunu belirtti. Ticari alanlara ruhsat vermek ve denetlemekle yükümlü olan belediyenin kafeleri ruhsatsız işletiyor olabileceğine dikkat çekti.

Belediyenin imar affı için bütçesinden ne kadar para çıkacağının da merak konusu olduğunun altını çizen gazete, başka belediyelerde de benzer durumların söz konusu olabileceğini ifade etti.

KAYNAK:Sendika.Org

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…