Bakanlık ‘sınır dışı askeri harekat kapsamında’ sağlık personeli görevlendirdi

Sağlık Bakanlığı’nın görevlendirme yazısında ‘Yapılması planlanan sınır dışı askeri harekat kapsamında’ Urfa ve Mardin İl Sağlık Müdürlüğü emrine personel verildiği bilgisi yer aldı.

 Urfa’da, Suriye’nin kuzeyine düşünülen sınır ötesi operasyon hazırlığı kapsamında olduğu değerlendirilen doktor izinlerinin süresiz olarak iptal edildiği haberinin ardından bölgeden bir haber daha geldi.Sağlık Bakanlığı’nın Mardin ve Urfa’ya sağlık personeli aktardığı ortaya çıktı.

Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından “Şanlıurfa/Mardin iline resen görevlendirme” konulu yazı gönderildi. “Suriye bölgesine yapılması planlanan sınır dışı askeri harekat kapsamında sağlık hizmetlerinin yürütülmesi için” ifadelerinin yer aldığı yazıda, Şanlıurfa- Mardin İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı sağlık tesisleri emrine personel görevlendirildiği bilgisi yer aldı.

Yazı, aralarında Adana, Ankara, Antalya, Diyarbakır, Elazığ ve Barman’ın da olduğı 11 il sağlık müdürlüğüne gönderilmş.

Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü imzalı yazı şöyle:

“Şanlıurfa Mardin iline resen görevlendirme” konulu yazıda “Şanlıurfa Mardin İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı sağlık tesisleri emrine Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Suriye bölgesine yapılması planlanan sınır dışı askeri harekat kapsamında sağlık hizmetlerinin yürütülmesi için yapılan organizasyona destek vermek amacıyla görevlendirilen personelin 20.09. 2019 -20.10.2019 tarihleri arasındaki görevlendirilme onayları ekte gönderilmektedir”.

 

Urfa’da doktor izinleri iptal edildi

Sağlık Bakanlığı, Urfa Valiliği’ne verdiği talimatla doktorların bütün izinlerini ‘ikinci bir emre kadar’ iptal etti.

ABD ile Türkiye arasında varılan güvenli bölge mutabakatının ardından iki ülke Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölgenin inşası için çalışmalara başladı ancak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan güvenli bölge planının Türkiye’nin talepleri doğrultusunda ilerlememesi halinde iki hafta içerisinde Suriye’nin kuzeyine girebileceklerini söyledi. Güvenli bölge meselesi bu anlamda gündemde sıcak bir yer tutarken sınır kendi Urfa’dan dikkat çekici bir haber geldi.

Sağlık Bakanlığı’nın bugün Urfa Valiliği’ne verdiği talimatla doktorların bütün izinlerinin ‘İkinci bir emre kadar’ iptal edildiği bildirildi.

Urfa Tabip Odası Başkanı Ömer Melik, izinlerin valilik kararıyla iptal edildiğini söyledi. Kararın hastanelerin başhekimliklere gönderildiğini ve hekimlere bildirimde bulunulduğunu ifade eden Melik, “İzinler tarih verilmeksizin iptal edildi. Gerekçe bize açıklanmadı. Ancak mevcut Suriye durumuyla ilgili olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Urfa Şubesi de izinde olanların geri çağrılmayacağı ancak görevde olanların yıllık izinlerinin iptal edildiğini söyledi.

Öte yandan Sağlık Bakanlığı’nın ve Urfa Valiliği’nin sitelerinde konuya ilişkin herhangi bir açıklama bulunmuyor.

Kaynak: Artı Gerçek

İlginizi çekebilir